Makarona te shkurtra me Peshk Ton

Makaronat me ton janë një pjatë e shpejtë, e mirë dhe ekonomike. Kjo është një recetë me pak përbërës që mund ta gatuaj kushdo.

Përbërësit për Makarona te shkurtra me Peshk Ton

    Përbërësit për 2 persona

  • 200 gr makarona të shkurtra ( pennette)

  • 2 kuti konserve me peshk ton( rreth 120 gr)

  • 100 gr salcë domate

  • 2-3 thelpinj hudhër

  • pak kripë

  • pak vaj ulliri

  • pak rigon

Përgatitja

Mbushim me ujë një tenxhere dhe e vemë për të zier. Kur uji të fillojë të ziej i hedhim kripë e hedhim makaronat për të zier.

Ndërkohë që ziejnë makaronat, përgatisim salcën. Në një tigan hedhim pak vaj ulliri dhe shtojmë hudhrën e grirë. Më pas hedhim dhe peshkun, e trazojmë pak.

Shtojmë salcën e domates, pak rigon e pak kripë. E lemë në zjarr ndërkohë që kullojmë makaronat e ziera.

I përziejmë mirë me salcën e përgatitur. I hedhim në pjatë dhe i shërbejmë të ngrohta.

Ju bëftë mirë

Mos harroni te na vizitoni dhe ne Facebook ose na ndiqni ne Twitter.

Presim gjithashtu komentet tuaja në fund të çdo recete!

Receta të Ngjashme

2 thoughts on “Makarona te shkurtra me Peshk Ton”

Shkruani Komentin Tuaj