Antipasta (Meze)
Komente nga Fb - 3 komente

Sallatë ruse

sallate-ruse

Sallatë Ruse

Sallata ruse është një pjatë e ftohtë, tipike e kuzhinës ruse, e njohur në gjithë botën. është një pjatë shumë e shijshme, me bazë perime të ziera të përziera me majonezë. Ekzistojnë shumë variante të kësaj pjate, ne po japim versionin më të thjeshtë.

Përbërësit për Sallatë ruse


 • 3 karrota

 • 200 gr bizele

 • 3 patate

 • 50 gr kastraveca turshi

 • 2-3 vezë

 • pak uthull

 • pak kripë

 • pak vaj ulliri

 • 300 gr majonezë

Përgatitja

Pasi i kemi qëruar dhe larë karrotat dhe patatet i presim ne kubik të vëgjël. Në një tenxhere me avull vemë të ziejnë karrotat,patatet dhe bizelet. Pasi janë zier, i lemë të ftohen. Ndërkohë ziejmë edhe vezët dhe i lemë edhe këto të ftohen.


Marrim një enë të madhe ku hedhim të gjitha perimet, kastravecët e prerë.vaj, pak uthull, pak kripë. Më pas bashkojmë majonezën dhe një vezë të prerë në copa të vogla. Sallatën e përgatitur e lëmë në frigorifer për të paktën një orë përpara se ta shërbejmë. Më pas mund ta zbukurojmë edhe me vezët e ziera sipër, të prera në mes.

3 Comments

 1. Pingback: Antipastë mikse | ArtiGatimit.com

 2. Pingback: Receta për Majonezë | ArtiGatimit.com

Shkruani komentin tuaj - Komente