Tortë super çokollatë

E kush nuk e pëlqen çokollatën? Kjo tortë është pikërisht për ata persona që e adhurojnë këtë ëmbëlsi. Kjo tortë është një pandispanjë me çokollatë e mbushur me krem çokollate. është një tortë shumë e shijshme.

Përbërësit për Tortë super çokollatë

  Përbërësit për tortën

 • 4 vezë

 • 170 gr miell

 • 50 gr kakao pluhur

 • 100 gr çokollatë të zezë

 • 80 gr gjalpë

 • 80 gr sheqer

 • pak qumësht

 • 1 pako maja për ëmbëlsira

 • pak rum për të lagur tortën
 • Përbërësit për kremin

 • 100 gr çokollatë të zezë

 • 5oo ml pana

 • 100 gr gjalpë

 • 300 gr krem çokollate me lajthi ( tipi Nutella)

 • disa pufka të vogla për zbukurim

Video Receta

Përgatitja

Në një enë të madhe hedhim të bardhat e vezëve dhe i rrahim fort derisa të bëhet një shkumë e bardhë. Në një enë tjetër të madhe hedhim gjalpin e shkrirë dhe sheqerin. Fillojmë ti rrahim me rrahësin elektrik. Më pas shtojmë të verdhat e vezëvë një e nga një dhe vazhdojmë ti rrahim derisa të arrijmë një masë të fryrë dhe homogjene.Shtojmë me anë të një site miellin e bashkuar me kakaon dhe majanë. I trazojmë mirë. Shtojmë ndërkohë edhe qumështin dhe çokollatën e shkrirë më parë në banjomaria e tashmë të ftohur. I trazojmë mirë me kujdes. Marrim një tavë të lyer me gjalpë e miell e hedhim në të masën e përgatitur. E pjekim tortën në furrë 180°C përreth 1 orë.

Ndërkohë përgatisim kremin. Hedhim në një tenxhere panën dhe gjalpin. E ngrohim derisa të shkrijë gjalpi. Më pas e heqim nga zjarri dhe hedhim në të çokollatën e grirë hollë dhe nutellën. I përziejmë mirë derisa të shkrihen të gjithë përbërësit. Më pas masën e përgatitur e hedhim në një enë qelqi dhe e lemë në frigorifer përreth 2 orë. Pasi ka kaluar kjo kohë e rrahim kremin me rrahësin elektrik derisa të arrijmë një shkumë të vërtetë.

Pasi torta është ftohur e presim në mes për së gjati. E lagim tortën në mes me pak rum ( ose thjesht me ujë e sheqer). Hedhim mbi të gjysmën e kremit, e hapim me kujdes. Vendosim gjysmën tjetër sipër. E lyejmë sipër dhe anash me kremin e mbetur. Tani torta është gati për tu zbukuruar me pufka të vogla ose me çokollatë të bardhë të grirë hollë. Tortën e përgatitur e vendosim në frigorifer përreth një orë përpara se ta shërbejmë e më pas e presim në copa.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

Receta të Ngjashme

30 thoughts on “Tortë super çokollatë”

 1. Nje torte shume e mire ju pergezoj arti i gatimit dhe shpresoj qe te dalin dhe disa receta edhe shume me te mira se kjo.Urime. Gjithe te mirat !

  1. Pana eshte nje nenprodukt i qumeshtit. Se shpejti do te botojme nje artikull me te gjitha spjegimet.
   Gjithe te mirat!

 2. ju pershende me kanqasi me shijen e ksaj torte um ka knaq krejt edhe ju falemenderoj publikisht e ju pergezoj per ket edicion me knaqsi e plot falemenderime per ju e per emisionin ejuve se o 1 emision i qelluar me plot kuptimin e fjase gramatikore e perpiluar n menyr kohore t fala nga kamorani :P oo ie

   1. edhe pse jam ne mosh kaq te re per te gatuar receta te ndryshme por jam mesuar mjaft mir nga recetat e nertit dhe familjes time i perlqejn shum recetat e tua dhe je e mrekullueshme “Nerti”

 3. edhe pse jam ne mosh te re 16 vjeqe per te pergatitur gjellera te ndryshme torta un me knaqesi jai gatuaj familjes time gjellerat e tua qe i kammesuar tegjitha nga ti nerti je e merkullueshme te pergezoj per recetat “Nerti”

  1. Vjoleta te falenderoj shume per fjalet e tua te bukura. Me behet qejfi qe ke pasion kuzhinen dhe ne te ndihmojme me recetat tona. Vazhdo te gatuash e na shkruaj gjithmone per cdo gje qe nuk kupton. Gezuar festat!

  1. Parmixhani eshte djathe i stazhonuar per 18-24-36 muaj kurse mocarela eshte nje djathe i fresket qe duhet konsumuar brenda disa diteve. Nje perkufizim i shpejte i ketyre dy lloj djathi. per cdo gje mund te na shkruash.

 4. qka eshte qushti i kondensuar nese kini mundesi ni pershkrim ju lutem
  sa do pak njohoru lidhum me ket qumsht dhe nese keni mundesi me me tregu qeshte qumshti pana

 5. kam ngelur e habitur me gjithe keto receta kaq te shijshme do te behem kuazhiniere me keto receta jeni te pa pam ju lumt]

Shkruani Komentin Tuaj