Embëlsira
Comments nga Fb - Leave a comment

Reçel qershie

Homemade Cherry Jam - 2

Homemade Cherry Jam - 2

Qershitë janë një frutë i shijshëm dhe i përshtatshëm në shumë receta. Muaji maji është muaji në të cilën fillojnë të piqen qershitë. Nëse kemi një sasi të madhe mund ti bëjmë reçel dhe ta ruajmë për muajit e mëvonshëm.

Përbërësit për Reçel qershie


  • 1kg qershi

  • 1kg sheqer

  • 1/2 gote uji

Përgatitja

Për përgatitjen e reçelit preferohen qershi të pjekura. Pasi i kemi larë mirë qershitë, i lemë të kullojnë e më pas u heqim bishtat dhe bërthamat.

recel-qershie-embelsira-shqiptare-tradicionale-receta-gatimi-shqip-falas-qershi

Në një tenxhere hedhim ujin me sheqerin dhe e vendosim në zjarr. E lemë derisa të fillojë të ziejë, e trazojmë mirë. Më pas shtojmë qershitë e pastruara. I lemë të ziejë në zjarr të ngadaltë përreth 40-45 minuta. Duhet të kemi kujdes që tenxherja s’duhet mbuluar sepse reçeli ‘gufon’ dhe derdhet mbi sobë.

recel-qershie-embelsira-shqiptare-tradicionale-receta-gatimi-shqip-falas

Pasi ka kaluar kjo kohë e kemi reçelin gati. (Një sekret për të dalluar nëse reçeli është gati është kur me lugë druri e trazojmë dhe ai lëshon të lëshojë flluska ose bulëza dhe jo shkumë.)
E lemë të ftohet pastaj e shërbejmë.

Nëse duam që reçelin ta ruajmë për një kohë të gjatë, e hedhim në vazo qelqi të ngrohtë në temperaturën 80°C dhe e mbyllim fort me kapak.

Ju bëftë mirë!

Top photo credit

Enter your comment - Comments