Fileto peshku tigani

konkursi-gatimit-artigatimit-foto-cover-contest-free-gift-recipe-receta-gatimi

Receta e dërguar nga Armand V. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit.Fileto peshku tigani.

Përbërësit për Fileto peshku tigani


 • 600 gr fileto peshku

 • 30 gr kaperi

 • 2 thelpi hudhër

 • 1 qepë

 • 1 spec i kuq

 • 1 spec jeshil

 • 30 gr qepujka të vogla

 • 30 gr ullinj të zi

 • 200 gr domate të vogla

 • 1 tufë majdanoz

 • 1 filxhan çaji verë e bardhë

 • pak miell

Përgatitja

Grijmë qepën të imët. Copëtojmë hudhrat dhe i hedhim në tigan me pak vaj ulliri. Shtojmë specat e grirë hollë bashkë me qepën e njomë dhe qepujkat. Lyejmë filetat e peshkut me miell dhe i kavërdisim me përbërësit e tjerë ( kaperi + ullinj). Shtojmë verën e bardhë, kripë, piper dhe i lëmë të ziejnë për 10-15 minuta. Kur të jetë drejt fundit të zierjes i shtojmë domatet të prera në kube dhe majdanoz. E hedhim në pjatë bashkë me masën që kemi në tigan. Përbri pjatës vendosim 3-4 feta buke të thekura. Shoqërohet me verë të bardhë.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

Receta të Ngjashme

Shkruani Komentin Tuaj