Supë orizi me mëlçi pule

receta-per-femije-supe-orizi-un-gatuaj-tryeza-melci

Supa e orizit është një pjatë shumë e mirë që pëlqehet si nga të mëdhenjtë, por gjithashtu edhe nga fëmijët. Kjo është një pjatë shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Një pjatë që mund të gatuhet mirë edhe nga ata që janë në hapat e para në kuzhinë.

Përbërësit për Supë orizi me mëlçi pule


 • 150 gr oriz

 • 1,5 lt brodo (Kliko këtu për recetën) ose ujë

 • 2 lugë vaj ulliri

 • 1 qepë

 • 200 gr mëlçi pule

 • pak kripë

 • pak piper (sipas dëshirës)

Përgatitja

Fillojmë përgatitjen duke prerë mëlçitë në copa të vogla.
Në një tenxhere hedhim brodon ose ujë. Shtojmë në të orizin e larë, qepën e qëruar, të cilën e lemë të paprerë në mënyrë që të supa të marrë shijen e saj. Gjithashtu shtojmë edhe mëlçitë e prera, pak kripë dhe mbulojmë tenxheren me kapak. E lemë të ziejë me zjarr jo shumë të fortë.

receta-per-femije-supe-orizi-un-gatuaj-tryeza-melci-thjeshta

Në gjysmën e zierjes së orizit shtojini një gotë ujë të ftohtë, në këtë mënyrë do të trashet më mirë lëngu, (ky është një sekret i vogël nga nëna ime, e sa herë do të bëni supë orizi kijeni parasysh këtë sepse bëhet me të vërtetë shumë e mirë). Mbulojmë tenxheren me kapak dhe e lemë të ziejë akoma.

Pasi është bërë gati, fikim zjarrin dhe e lemë akoma disa minuta të mbuluar me kapak.
Më pas hedhim supën në pjata. I hedhim sipër pak piper sipas dëshirës ose dhe pak lëng limoni.
Shërbejmë supën me mëlçi të ngrohtë.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit!

receta-per-femije-supe-orizi-un-gatuaj-tryeza-melci-pule-fresket

Receta të Ngjashme

4 thoughts on “Supë orizi me mëlçi pule”

 1. Pse lahet orizi?Ne Itali orizi ne te gjitha ricetat ,qe jane te shumta,nuk lahet.Jam shume curiose te lexoj pergjigjen flm.

   1. Lengu trashet edhe pa e lare orizin.Po te perdorni oriz italian s’ka nevoje ta lani,provoni dhe do ta shikoni.

Shkruani Komentin Tuaj