Receta për Piadina

piadina-receta-italiane-pite-brum

Piadina është një lloj buke e holle,( më mirë të themi pite e hollë), e cila e ka origjinën nga Romagna. Kjo lloj pite është e njohur kudo dhe pëlqehet nga të gjithë. Zakonisht mbushet me djathë dhe paloset ne mes, por gjithsecili mund ta mbushë me përbërësit që dëshiron si proshutë, sallatë,domate e perime të tjera. Mund te hahet ne formën e një sanduiçi.


Continue reading

You Might Also Like

Tavë me kërpudha shoqëruar me salcë djathërash – MasterChef Albania

torte-kripur-masterchef-receta-gatimi-kerpudha-patate

Pressure test quhet prova e radhës, një test nën presion. Në këtë test duhet të gatuajmë një pjatë ku përbërësi kryesor duhet të jetë kërpudha. Koha në provat e programit Masterchef Albania është shumë e limituar, duhet të shtojmë edhe emocionet, tensionin dhe faktin që gatuan përpara shefave të vërtetë dhe të gjitha këto bëjnë që ndonjëherë të mos arrish rezultatin e dëshiruar. Megjithatë këtë pjatë e përfundova me sukses. Kjo recetë është një tavë me kërpudha e pjekur në furrë dhe e shoqëruar me një salcë djathërat me shafran.


Continue reading

You Might Also Like

Tortelli Mugellani – Receta Masterchef Albania

Tortelli-mugelliani-Toscana-Receta-Gatimi-Master-Chef-Albania

Prova e radhës në Masterchef Albania është ajo e kutisë misterioz (Mistery Box), ku në të cilën gjenden të fshehur disa përbërës me disa prej të cilëve duhet të gatuajmë një pjatë të shijshme, të bukur dhe në kohë. Siç e kam thënë edhe më parë në këto prova koha është e kufizuar, por në shtëpi secili nga ne ka kohën e dëshiruar dhe mund ti gatuaj këto receta pa problem.

Continue reading

You Might Also Like

Receta për makarona të freskët (pasta e freskët)

makarona-fresketa-bere-shtepi-receta-gatimi-pasta-food

Makaronat e freskëta të përgatitura në shtëpi janë shumë të shijshme. Kjo është një nga ato recetat bazë për përgatitjen e llojeve të ndryshme të makaronave si ravioli, tortelli, spaghetti, tagliatelle, lazanjë, etj.
Të bësh pastën e freskët në shtëpi nuk është shumë e lodhshme, por në kohët e sotme për shkak të kohës së paktë dhe impenjimeve të shumta, gratë nuk e marrin mundimin. Duhet thënë që ia vlen vërtetë mundimi të përgatisësh një pjatë makarona të freskëta e të kënaqesh familjen dhe miqtë.


Continue reading

You Might Also Like

You Might Also Like

Vezë në fole spinaqi – Receta Masterchef Albania

spinaq-veze-receta-masterchef

Prova e radhës në Master Chef Albania ishte përgatitja e një pjate ku përbërësi kryesor të ishte veza. Në momentin kur shefat nxorën vezën mendimi im i parë ishte lidhja e vezës me spinaqin sepse kjo shije më pëlqen shumë. Mendova ta shoqëroja pjatën edhe me ca grisini ose shkopinj të bëra me arra e ca fara lulëkuqe sipër. Vezën vendosa ta bëja të zier në një qese plastmasë me pak erëza brenda.
Continue reading

You Might Also Like