You Might Also Like

Filetë viçi në skarë

mish-skare-vici-perime-receta-gatimi-food

Fileto e viçit e pjekur në skarë është një pjatë e dytë, e thjeshtë në përgatitje por që pëlqehet nga të gjithë. Mishi i viçit duhet të jetë cilësor që fileto të jetë e butë.
Në këtë recetë ne kemi shoqëruar fileton me patëllxhanë të pjekur në skarë, por fare mirë ju mund të përgatisni edhe një sallatë mikse ose patate të furrës.

Continue reading

You Might Also Like

Sallatë me domate

receta-gatimi-sallata-garnitura-tradita-shqiptare-food-recipe

Duket e çuditshme që të shkruajmë një recetë kaq të thjeshtë siç është ajo e sallatës me domate. Kemi pyetur shumë persona dhe të gjithë na thanë versione të ndryshme. Kishte kush i shtonte ullinj, kush rigon, kush copa mocarela. Por ne kemi zgjedhur një version të thjeshtë ku shija e domates bashkohet shkëlqyeshëm me atë të qepës.
Në këtë stinë gjejmë domate shumë të shijshme dhe ku ka më mirë në ditë të nxehta se sa një sallatë e freskët.


Continue reading

You Might Also Like

Panna cotta

receta-embelsira-panna-cotta-pana-cota-kota


Panna cotta (pana kota) është një ëmbëlsirë me origjinë italiane (zona e Piemontes), që njihet kudo, jo vetëm në Itali, për thjeshtësinë e përgatitjes dhe shijen e saj të veçantë.
Ekzistojnë shumë variante për përgatitjen e panna cotta-s. Ne kemi zgjedhur versionin më të lehtë që mund ta gatuajnë edhe personat që janë në hapat e para në kuzhinë.


Continue reading

You Might Also Like

You Might Also Like

You Might Also Like

Lexoni Receta tona direkt ne posten tuaj!
Jam abonuar, faleminderit!
Bashkohuni me ArtiGatimit ne Facebook!
Bashkohuni me Nertila MasterChef Albania!
Mos humbisni asnje Recete Gatimi!