Rizoto me lakër dhe djathë gorgonzola

rizoto-oriz-pilaf-receta-gatimi-arti-food

Rizoto me djathë gorgonzola e lakër të bardhë dhe me një pluhur kanelle sipër është një pjatë e parë shumë e shijshme dhe e veçantë. Shija e fortë e djathit gorgonzola bashkohet me atë të kanellës dhe të lakrës së bardhë dhe na jep këtë pjatë fantastike. Duhet ta provoni patjetër këtë rizoto dhe jam e sigurt që edhe miqtë tuaj do ta pëlqejnë.


Continue reading

You Might Also Like

Receta Bazë për Krep

receta-baze-krep-nutella-djathe-kripur-gatime

Krep ose siç i thonë francezet crêpe janë flet të holla brumi, të pjekura mbi një piastër te nxehtë. Ato mund të shërbehen me mbushje të ndryshme të ëmbla (si Nutella, mjalt ose reçel) apo dhe të kripura (djathë, proshute ose perime). Ato shërbeheshin në datën 2 Shkurt dhe kur hapej në piastër, zakonisht shprehej një dëshirë. Duke lëne mbrapa historinë le të shikojmë recetën e tyre. Baza e përgatitjes për të dyja llojet është pothuajse e njëjtë. Ja se çfarë na duhet për të përgatitur disa krep.


Continue reading

You Might Also Like

Khachapuri

Khachapuri (Chaczapuri) - Receta Gatimi Te Huaja

Khachapuri (Chaczapuri) është një pjatë tjetër tradicionale gjeorgjianeje. Mënyra e gatimit dhe e formës që i jepet mund të ndryshojë nga krahina në krahinë. Zakonisht mbushet me djathë tipik të zonës, vezë dhe përbërës të tjerë. Gatimi më i njohur i kësaj pjate është Imeruli Khachapuri por pa lënë dhe Acharuli, Megruli, Achma khachapuri etj.


Continue reading

You Might Also Like

You Might Also Like

You Might Also Like

Receta për Bigné (Pasta shu)

pasta-shu-receta-shqip-embelsira-fantastike-dieta

Pasta shu është brumë i zier dhe i pjekur në furrë. Kjo lloj paste nuk ka nevojë për forma, pasi piqet thjesht në një tavë me letër furri sipër. Me të krijojmë forma të vogla ( bigné), të cilat pasi janë ftohur i mbushim me kremëra të ndryshëm si kremi pastiçier, kremi me çokollate apo reçel. Këto bignè mund të mbushen edhe me salca të kripura të bëra me djathëra të ndryshëm e erëza.


Continue reading

You Might Also Like