You Might Also Like

Biskota me copëza çokollate

Biskota-Cokollate-Receta-Embelsira-Gatime-Torta-ArtiGatimit-Food-Photos-b

Biskotat janë gjithmonë një kënaqësi kur i shijon në mëngjes me një gotë qumësht. E të shijojnë më shumë kur në to gjenden edhe copëza çokollate që të shkrihen në gojë. Kjo është një recetë e thjeshtë që mund ta përgatisni edhe me fëmijët tuaj. Pasi i keni përgatitur këto biskota dhe nuk i konsumoni menjëherë, mund ti ruani në vazo qelqi të mbyllur.

Continue reading

You Might Also Like

Tortë e thjeshtë me qumësht (Ciambella)

Torte-e-thjeshte-Ciambella-receta-italiane-gatime-arti-f

Kjo ëmbëlsirë është një nga ato më të thjeshtat, por me një shije shumë të mirë. Mund tija servirim familjes në mëngjes me një gotë qumësht me kafe ose pasditeve për fëmijët e jo vetëm.
Ne e kemi quajtur tortë me qumësht dhe në kllapa kemi shkruajtur titullin origjinal ‘Ciambella’. Në fakt ky i fundit është emri i kësaj torte për shkak të tavës që piqet,( një tavë e rrumbullakët me vrimë në mes).

Continue reading

You Might Also Like

Ullinj të mbushur (Olive all’ascolana)

ullinj.te-mbushur-receta-gatimi-food-recipe-free-oliv

Ullinjtë e mbushur ( ose si thuhet në italisht olive all’ascolana) janë një pjatë tipike e zonës së Ascoli Piceno në Itali, nga ku marrin edhe emrin. Kjo pjatë shërbehet si antipastë dhe është shumë e shijshme. Sekreti i kësaj pjate qëndron në durimin që duhet për ti mbushur një e nga një ullinjtë, por ia vlen mundimi i bërë kur provojmë shijen e kësaj pjate.
Continue reading

You Might Also Like

Biskota me bajame – Cantuccini

Biskota-Bajame-Cantuccini-vin-santo-receta-gatimi-free-recipe-e

Biskotat me bajame (ose siç i quajnë në Itali ‘cantuccini’) janë tipike të zonës së Prato në Toscana. Këto biskota janë shumë të shijshme dhe të veçanta, për vetë faktin se duhet të piqen dy herë në furrë.
Zakonisht, siç e kërkon tradita këto biskota hahen duke i ngjyer në verë, ( ‘Vin Santo’ quhet, e cila është një verë e ëmbël si liker), e cila i zbut dhe i jep një shije shumë të veçantë. Me pak përbërës dhe në pak kohë do të gatuajmë këto biskota që do të pëlqehen nga të gjitha.
Continue reading

You Might Also Like

Lexoni Receta tona direkt ne posten tuaj!
Jam abonuar, faleminderit!
Bashkohuni me ArtiGatimit ne Facebook!
Bashkohuni me Nertila MasterChef Albania!
Mos humbisni asnje Recete Gatimi!