All posts tagged: embelsira

receta-gatimi-zupa-gatuaj-xupa-embelsira-shqiptare-f

Receta për Xupa

Xupa është një ëmbëlsirë shumë e njohur në vendin tonë. Përgatitja është shumë e thjeshte dhe me përbërës që gjenden fare lehtë. Pasi të keni provuar version bazë, përdorni fantazinë…
receta-gatimi-pufka-femije-food-veze-torta-embelsira-falas-pasticier

Pufka (Meringa)

[description]Meringat ose pufka siç i njohim ne janë ëmbëlsira si shkumë të përgatitura me të bardhën e vezës. Për herë të parë këto ëmbëlsira i përgatiti një pastiçier zvicerian nga…
chocolate-pudding-recipe-receta-gatimi-buding-food

Buding me çokollatë

[description]Buding me çokollatë është një nga ato ëmbëlsirat që kur fillon ta hash është e vështirë ta lësh lugën pa e përfunduar komplet. Këtë ëmbëlsirë mund ta përgatisim edhe një…
bajadera-receta-gatimi-food-recipe-free-foto

Bajadera

[description]Receta e bajaderave na ka ardhur nga një lexuese e rregullt e faqes tone, Blerta të cilën e falënderojmë shumë. Bajaderat siç i thonë në zonën e Kosovës, janë biskota…