Video Receta
Leave a comment

Fiku i Detit – Vlerat Ushqimore

Fiqtë e detit janë bimë që i përkasin familjes së kaktusit. Kjo bimë mund të arrijë një lartësi nga 3 në 5 metra. Dhe pse origjinën e ka nga Meksika, në vendin tonë mund ta gjejmë në një vegjetacion natyral përgjatë bregdetit Jon. Temperaturat e kësaj zone janë ideale për zhvillimin e këtyre bimëve.

Video – Si të pastrojmë Fiqtë e Detit

Fiqtë e detit janë të pasur me minerale, mbi të gjitha kalcium dhe fosfor si dhe vitaminë C. Fruti është i mbushur me tul dhe shume fara.

Fiku i detit mund të konsumohet i freskët ose për prodhimin e lëngjeve apo marmelata të ndryshme. Ky frutë duhet te konsumohet me moderim.

Mos harroni të abonoheni në Kanalin tonë në YouTube, për video të tjera.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *


Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments