Gjelle me presh dhe mish

Le të shfrytëzojmë deri ne fund atë qe na jep toka me recetën e radhës, gjelle me presh dhe sigurisht ndonjë copë mishi. Recetë shumë e thjeshtë për tu ndjekur dhe për të mos humbur traditën e “gjellëtoreve”!

Gjelle me presh dhe mish

Prep Time20 mins
Cook Time20 mins
Total Time40 mins
Course: Main Course
Cuisine: Albanian
Keyword: gjelle
Sasia: 3 persona
Kalori: 360kcal

Përbërësit

 • 300 gr mish gici
 • 3 presha mesatar
 • 1 kokërr qepë
 • 1 karotë
 • 50 gr salcë domate
 • 1 lugë kafeje miell
 • gjethe dafine
 • piper kokërr
 • 1 shkop kanellë
 • majdanoz
 • vaj ulliri
 • kripë

Përgatitja

 • Lajmë mishin e zgjedhur nga kasapi i besuar, e presim në thela dhe e lemë të kullojë. Në alternative mund ta thajmë me letër kuzhine.
 • Ndërkohë pastrojmë e lajmë preshin e qepën. Preshin e presim në role të vogla kurse qepen e presim hollë. Presim gjithashtu edhe karotat.
 • Mishin e hedhim në tenxheren me pak vaj ulliri dhe e kaurdisim së bashku me qepën, sa të japin atë aromën e vet karakteristike.
 • Me pas, në hapin tjetër hedhim salcën shoqëruar me gjethet e dafinës, piperin, kanellën e më pas shtojmë preshin dhe karotat.
 • E kaurdisim pak me preshin dhe i hedhim ujin e ngrohtë, 3cm mbi perimet. E rregullojmë me kripë, i vendosim kapakun dhe e lemë në zjarr të ngadalshëm.
 • Pasi ka zier mishi rreth 20 minuta, përgatitim një tip roux duke tretur miellin me pak gjalpë dhe qumësht dhe e hedhim në tenxhere duke e trazuar.
 • Gjellën me presh e lemë në zjarr dhe 5 minuta dhe e heqim. Në fund hedhim dhe majdanozin e grirë hollë.
 • Gjelle me presh dhe mish është gati për tu servirur. Kjo pjatë preferohet e ngrohtë me bukë të thekur.

Ju bëftë mirë!

233 Shares
6 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Mish viçi me kos

Si te gatuajmë mish viçi me kos në mënyrën më të thjeshtë. Kosi përveçse i jep butësi mishit i kalon edhe një shije të veçantë dhe karakteristike. Edhe pse mund të ngjasoje me tave kosi, kjo pjatë është me të vërtet shume e shijshme dhe për tu provuar.

Gjelle me mish viçi

Gjella me mish viçi është një pjatë që konsumohet shumë nga të gjithë shqiptarët. Kjo është një recetë e thjeshtë që mjafton të kemi përbërës cilësorë dhe do të dalë një pjatë me të vërtetë e shijshme.

Mish me surprizë

Kjo pjatë është një pjatë e dytë, por fare mirë mund të përgatitet dhe për një aperitiv. Ju ka qëlluar ndonjëherë që të keni gatuar shumë dhe ditën tjetër nuk dini se ç'të bëni me gjithë ushqimin e mbetur? Kjo është një nga ato receta që riciklon atë që na ka mbetur në frigorifer. Ne në këtë recetë kemi përdorur rolenë e pulës, por ju fare mirë mund të vini cdo lloj mishi që keni për momentin, mund të vini në vend të proshutës sallame të ndryshëm. është një recetë e shpejtë dhe e shijshme.