Receta me Mish
Shkruaj një koment

Biftek me mish të grirë

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 10 min - Sasia: 4 Persona

Bifteku përgatitet me mish tul, por kjo recetë biftek me mish të grirë është për tu provuar. Receta është mjaftë e shëndetshme dhe e thjeshte për tu përgatitur.


Përbërësit për Biftek me mish të grirë


  • 800 gram mish i grirë viçi

  • 500 gram qepë

  • vaj ulliri

  • pak gjalpë

  • kripë

  • piper

  • majdanoz

  • një degë rozmarinë

  • dy gjethe sherebel


Përgatitja e biftekut

Mishin mund ta grijmë vet duke zgjedhur pjesë pa shumë dhjamë ose mund ta porositim tek dyqani jonë i besuar. Marrim mishin e grirë, i hedhim kripë , piper dhe e trazojmë.
E ndajmë mishin e grirë në katër pjesë të barabarta duke i bërë pjesët rrethore me trashësi 1,5 – 2 cm.

Biftekun në formë hamburgeri i skuqim nga të dyja anët në tigan me vaj ulliri (dhe pak gjalpë) së bashku me rozmarinën dhe dy gjethe sherebel të cilat i japin aromë të këndshme mishit.
Në pjesët bosh të tiganit hedhim qepët e grira hollë dhe pak kripë.
I përziejmë herë pas here dhe i mbulojmë me kapak.
Pasi e shikojmë që qepa është skuqur i hedhim edhe dy lugë ujë. I lemë të ziejnë në zjarr të ulët derisa të shterojë ujë.
Biftek me mish të grirë është gati. Grim imët majdanozin dhe e hedhim sipër biftekut. Mund shërbehet i ngrohtë i shoqëruar me perime të ziera.

Këta lloj biftekësh përdoren edhe për përgatitjen e hamburger, recetën e te cilit do ta publikojmë së shpejti. Abonohuni ne njoftimet e faqes, do të merrni në inbox recetat e reja.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente