Receta me Mish
comments 2

Pulë në furrë me patate

Pula në furrë me patate është një nga pjatat klasike që mund të gatuhet më shpesh.Mishi i pulës është i lehtë dhe i gatuar mirë është dhe shumë i shijshëm. Kjo është një recetë shumë e thjeshtë, mjafton të vendosësh pulën të lyer me erëza në furrë. Kjo pjatë është shumë e pëlqyer edhe nga fëmijët.

Pulë në furrë me patate

Përbërësit

 • 1 pulë
 • 5-6 patate
 • pak vaj ulliri ose gjalpë
 • disa erëza të ndryshme aromatike gjethe dafine, rozmarinë, sherebelë, trumzë, manxuranë
 • 2 thelpinj hudhra
 • 8-10 gr kripë

Përgatitja

 • Marrim erëzat dhe i grijmë me thikë, i bashkojmë me kripën. Në një tas të vogël hedhim erëzat dhe vaj ulliri ose gjalpë nëse dëshironi.
 • I përziejmë mirë. Me këtë përbërje lyejmë të gjithë pulën. Edhe me thelpinjtë e hudhrës fërkojmë pulën në mënyrë që të marrë aromën.
 • E vendosim pulën në një tavë dhe e fusim në furrë 200°C. Koha e pjekjes varet nga madhësia e pulës, për një pulë 1 kg duhen rreth 50-60 minuta. Në 20 minutat e fundit bashkojmë dhe patatet në tavën e pulës.
 • U hedhim dhe atyre erëza sipër dhe e vendosim tavën përsëri në furrë. Kur të jenë gati vendosim pulën dhe patatet në pjatancë dhe i shërbejmë të ngrohta.

Ju bëftë mirë

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

2 Comments

 1. anxhela says

  SHUME E MIRE MMMMMMMMMM………………………….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *


Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments