Receta me Mish
Shkruaj një koment

Kurorë pureje me kërpudha e salçiçe

Kjo recetë është shumë e shijshme. Bashkimi i puresë së patates me kërpudhat e salçiçet është një kombinim perfekt.


Përbërësit për Kurorë pureje me kërpudha e salçiçe

 • 3-4 patate

 • 1/2 gote qumësht

 • pak gjalpë

 • pak kripë

 • pak arrë moskat

 • 500 gr kërpudha

 • 3-4 salçiçe

 • 2 thelpinj hudhre

 • pak majdanoz

 • pak rozmarinë

 • pak piper

 • pak vaj ulliri


Përgatitja

Përgatisim në fillim purenë. ( Kliko këtu për të parë recetën). Lajmë kërpudhat e freskëta, i pastrojmë mirë dhe i presim në feta. Në një tigan me vaj ulliri hedhim thelpinjtë e hudhrës dhe kërpudhat. I kapërdisim për disa minuta e më pas shtojmë salçiçet e prera në copa. I hedhim kripë, piper e rozmarinë dhe i mbulojmë me kapak. I lemë të ziejnë me zjarr të ulët. Më as i shtojmë majdanoz të grirë dhe i trazojmë. Pjata është gati për tu shërbyer. Me ndihmën e një xhepi pastiçier ose thjesht me një lugë, vendosim purenë e patates rreth e qark pjatës, në mes vendosim kërpudhat me salçiçet. Servirim pjatën të nxehtë.

Ju bëftë mirë

Shkruani komentin tuaj - Komente