Receta me Mish, Receta për Festa
1 koment

Gjel deti i pjekur

Përgatitja: 40 min - Pjekja: 3 min - Sasia: 6

Gjeli i detit është një karakteristikë e darkës së funvitit në Shqipëri. Nuk mund ta mendojmë tryezën pa patur në mes të saj mishin e pjekur të gjelit të detit. Ne e kemi pjekur shumë thjesht, veç me kripë e gjalpë, pa shtuar erëza të tjera, por nëse dëshironi mund ti shtoni piper ose ta mbushni me arra.

gjel-deti-kaposh_deti-viti-ri-receta-tradicionale-ricette-feste-recept-mish-pershesh-4

Përbërësit për Gjel deti i pjekur


  • 1 gjel deti rreth 7-8 kg

  • 150 gr gjalpë

  • pak kripë të trashë


Përgatitja e Gjelit


Pasi e kemi pastruar e larë mirë mishin e gjelit të detit e vendosim mbi një tavë të madhe. Vendosim një palë dorashka e fillojmë ta lyejmë komplet mishin me gjalpë, e fërkojmë ngadalë. Më pas i hedhim edhe kripën duke pasur kujdes që ta spërkasim gjithë mishin me kripë.

gjel-deti-kaposh_deti-viti-ri-receta-tradicionale-ricette-feste-recept-mish-pershesh-3

gjel-deti-kaposh_deti-viti-ri-receta-tradicionale-ricette-feste-recept-mish-pershesh-2

Tavën me gjelin e detit e vendosim në furrë të nxehtë 250°C përreth 30 minuta. Pasi e shohim që mishi është i skuqur sipër, e nxjerrim tavën nga furri dhe e kthejmë gjelin nga ana tjetër. E lemë të skuqet edhe nga kjo anë. Më pas i shtojmë dy gota uji dhe e mbulojmë tavën me letër alumini. Ulim temperaturën e furrit në 180-200°C dhe vendosim tavën në të. E lemë mishin të piqet përreth 3 orë. Herë pas here mund ta lagni me pak ujë të ngrohtë.
Pasi mishi është pjekur komplet fikni furrën dhe lëreni mishin të pushojë pak në të. Më pas e vendosim në tavë dhe e shërbejmë të ngrohtë.

Ju bëftë mirë dhe Gëzuar nga Artigatimit.com!

gjel-deti-kaposh_deti-viti-ri-receta-tradicionale-ricette-feste-recept-mish-pershesh-1

gjel-deti-kaposh_deti-viti-ri-receta-tradicionale-ricette-feste-recept-mish-pershesh-5

1 Comment

  1. Greta says

    Ju lutem me thoni si piqet kaposhi ne tave me kapak(koa dhe temperaturat qe perdoren. Faleminderit.

Shkruani komentin tuaj - Komente