Mantia – Recete tradicionale nga kuzhina kosovare

Mantia është një recetë tradicionale e Kosovës. Mantia mund të përgatitet me mish viç, mish pule ose vetëm me gjalpë dhe kos sipër. Receta në vijim është një variant i mbushur me mish viçi.

Mantia

Prep Time20 minutes
Cook Time20 minutes
Resting30 minutes
Total Time1 hour 10 minutes
Course: Side Dish
Cuisine: Albanian
Keyword: kuzhina shqiptare
Sasia: 6 persona
Kalori: 340kcal

Përbërësit

Brumi për një tavë mesatare.

 • 500 gr miell
 • 250 ml uji
 • 20 gr gjalpë
 • 2 lugë vaj ulliri
 • pak kripë

Për mbushjen e Mantia

 • 250 gr mish i grirë viçi ose pule
 • 3 kokrra qepë
 • kripë
 • piper i zi
 • piper i kuq
 • vaj ulliri

Përgatitja

Përgatitja e brumit

 • Në fillim përgatitim brumin për mantia. Në një enë hedhim miellin, ujin, 2 lugë vaj ulliri dhe pak kripë. Punojmë brumin për gati 7-8 minuta. Brumin e mbështjellim me një qeskë kuzhine dhe e lemë të pushojë.

Mbushja e Mantia

 • Ndërkohë që brumin e vendosim të pushojë, merremi me përgatitjen e mbushjes. Grijmë qepën hollë dhe i kaurdisim pak në një enë me vaj ulliri, sa të ulet masa. Më pas hedhim mishin dhe e kaurdisim në zjarr të ngadalshëm, derisa të mpikset lëngu i tij. Heqim mbushjen nga zjarri, hedhim kripë piper dhe e përziejmë mirë. Mbushja për mantia është gati.

Përgatitja finale

 • Tashmë meremi me petët. Brumin e ndajmë në 12 toptha. Të gjithë topthat i hollojmë me pec (okllai) me diametër 25 cm. Petët e vogla i lyejmë në të gjithë sipërfaqen me pak gjalpë. Këto i vendosim njëra mbi tjetrën duke i ndarë 2 herë nga 6. Hollojmë 6 petët e para sa të mundemi dhe me anë të thikës e presim në katrore.
 • Katroret i mbushim me nga një lugë nga mbushja që përgatitëm dhe e mbështjellim në 4 cepat .Kështu formohet një boçe e vogël. Boçen e çojmë me cepat poshtë, në një tavë të lyer me vaj. Kështu vazhdojmë me të gjitha katrorët që premë dhe me pjesën tjetër të petëve.
 • Tavën me mantia e futim në furrë të para ngrohur në 200°C për 20 minuta.
 • Receta tradicionale nga kuzhina kosovare Mantia është gati për tu shërbyer. I lëmë pak të ftohen dhe i shpërbejmë në pjata duke u munduar mos ti prishim pjesët.

Receta të tjera nga kuzhina shqiptare që mund të lexoni janë Kulaç me arra, Kernacka Korçe apo edhe flija.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

Mantia - Receta Tradicionale nga Kuzhina Shqiptare Kosovare
2 Shares
2 comments
 1. Do doja ti gatuaja, dhe pastaj te lija dhe nje koment,
  megjithate simbas recetes qe lexova duhet te jen te shijshme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Qofte me bizele

Receta e qofteve me bizele na vjen nga nje lexuese e rregullt e faqes tone, Silvana të cilën e falenderojmë shumë. Këto qofte janë te shpejta e të mira. Këtë pjatë mund ta shërbejmë edhe si pjatë të vetme.

Kofshë gjel deti me kërpudha

Kjo recetë është një recetë e veçantë dhe shumë e mirë. Zakonisht kjo kofshë gatuhet në furrë me erëza të ndryshme dhe e shoqëruar me patate furre. Ky variant që ne sjellim është i thjeshtë për tu gatuar. Ne i kemi pjekur në tenxhere presioni për të përgjysmuar kohën, por nëse ju nuk keni në dispozicion një të tillë, mund ti piqni në një tenxhere të thjeshtë.

Mish pule me kos

Pula me kos është një nga ato recetat që ju këshillojmë ta provoni një herë e që patjetër do ta gatuani gjithmonë. Mishi i pulës i gatuar me kos është një alternativë e recetava të shumta që ekzistojnë për të gatuar këtë lloj mishi. Në këtë recetë ne kemi shtuar disa erëza por nëse nuk ju pëlqejnë mund të mos i shtoni. Hidhini kosit erëzat që preferoni më shumë.

Pulë me perime

Mishi i pulës mund të gatuhet në mënyra nga më të ndryshmet. Në këtë recetë ne e kemi sjellë të gatuar me perime të ndryshme. Kjo është një pjatë shumë e shijshme dhe jo shumë e vështirë në përgatitje.

Mish qengji në furrë me anginare

Mishi i qengjit mund të gatuhet në shumë mënyra. Ne këmi sjellë një recetë ndryshe, e kemi shoqëruar këtë mish që ka një shije të fortë me angjinare të cilat e thyejnë këtë shije. Po kështu, gjithmonë për ti hequr mishit këtë aromë të fortë, përpara se ta përgatisim, e vendosim të marinohet me verë dhe erëza të ndryshme.