Receta me Mish
4 komente

Muamar orizi me pulë dhe arra

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 1 min - Sasia: 4

Kjo është një recete gatimi shume e shijshme dhe tepër e veçante për tryezën e çdo amvisi. Përgatitja e muamar orizi është shumë e thjeshtë dhe e shpjeguar me detaje në vazhdim. Këtë pjatë mund ta vendosni në qendër të tryezës dhe komplimentet nuk do të mungojnë.


Përbërësit për Muamar orizi me pulë dhe arra


 • 1 pule e vogël (rreth 1 kg)

 • 5 gota supë perimesh

 • 1/2 filxhan arra të thërrmuara

 • 3 lugë Rose Marie dhe trumzë të freskët(copëtuar)

 • 2 lugë rrush të thatë

 • 4 filxhan oriz egjiptian larë

 • 3 gota qumësht

 • 2 gota krem qumështi

 • pak kripë

 • pak piper


Përgatitja e muamar orizi


– Nxehni furrën në një temperaturë prej 180 Celsius.
– Laheni pulën me kripë dhe ujë nga brenda dhe jashtë, pastaj shpëlajeni dhe thaheni.
– Supën me perimet e lëmë të ziejë (uji me karota, selino, qepë kripë, dhe piper) deri sa te valojë dhe pastaj hidhni brenda një copë koncentrat pule për 5 minuta pastaj hiqeni nga zjarri dhe liheni të ftohet.
– Arrat përziejeni me rozmarinë, trumzë dhe rrush të thatë dhe pastaj përziejeni dhe mbushni pulën dhe lidheni me një fije të trashë.
– Vendos oriz brenda në tavë (template) ose në një enë të thellë, shtoni gjysmën e sasisë se qumështit dhe hidhini kripë dhe piper dhe pastaj vendosni pulën e mbushur mbi oriz, pastaj shtoni pjesën tjetër të shumës së qumështit dhe kremin (mund të vendosni një sasi të kremit mbi pule kështu që të marrë ngjyrën e duhur kur të piqet në furrë).
– Vendoseni tavën në furrë për rreth një orë ose derisa pula të jetë pjekur plotësisht (duke marrë parasysh që të jetë mbuluar me letër alumini gjysmën e kohës).
– Lëreni të ftohet pak dhe pastaj servireni.

Ju bëftë mirë!

4 Comments

 1. olta says

  supa me perime per cfare sherben???? (mqs eshte te perberesit)

 2. ada says

  Te lutem mund te me thoni cfar eshte orizi egjiptian ? Pasi jetoj jashte dhe me kete emer nuk e kam gjetur!Me duket shume e shijshme kjo recete kisha deshir ta gatuaja.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente