Receta me Mish
2 komente

Mish qengji në furrë me anginare

Mishi i qengjit mund të gatuhet në shumë mënyra. Ne këmi sjellë një recetë ndryshe, e kemi shoqëruar këtë mish që ka një shije të fortë me angjinare të cilat e thyejnë këtë shije. Po kështu, gjithmonë për ti hequr mishit këtë aromë të fortë, përpara se ta përgatisim, e vendosim të marinohet me verë dhe erëza të ndryshme.


Përbërësit për Mish qengji në furrë me anginare


 • 2 kg mish qengji (pjesa e kofshës)

 • pak verë e kuqe

 • pak kripë

 • pak piper

 • disa gjethe dafine

 • disa sherebelë

 • disa rozmarinë

 • pak vaj ulliri
 • Për garniturën

 • 6 angjinare

 • pak vaj ulliri

 • 2 thelpinj hudhre

 • pak kripë

 • pak piper

 • pak majdanoz

Përgatitja

Marrim mishin dhe e vendosim në një enë të madhe ku hedhim verë, kripë dhe erëzat. E mbulojmë enën me qeskë kuzhine dhe e lemë kështu mishin të marinohet përreth gjysëm ore. Më pas marrim një tavë dhe vendosim në të vetëm mishin pa hedhur lëngun, i hedhim vaj ulliri, disa dege rozmarinë dhe e vendosim në furrë të piqet. Kur e shohim që mishi është skuqur mirë nga të dyja anët e shuajmë me lëngun e mbetur në enë.

E lemë të piqet kështu në furrë përreth 40-45 minuta. Nqse shohim që sipër mishi skuqet shumë, mund ta mbulojmë me letër alumini. Ndërkohë që mishi piqet përgatisim angjinaret, (kliko këtu për të parë si përgatiten). E shërbejmë mishin e qengjit të ngrohtë të shoqëruar me angjinare.

Ju bëftë mirë

2 Comments

Shkruani komentin tuaj - Komente