Hamburger me mish pule i përgatitur në shtëpi

60 Shares
60
0
0
Hamburger me mish pule është një recetë e thjeshtë nëse kërkoni një ushqim me shije delikate. Panine për hamburger të përgatitura në shtëpi do ti shtojnë akoma më shumë flagrancë dhe freski kësaj recete.

Hamburger me mish pule

Prep Time35 mins
Cook Time7 mins
Total Time42 mins
Course: Main Course
Cuisine: Mediterranean
Keyword: mish
Sasia: 4 persona
Kalori: 337kcal

Përbërësit

 • 400 gr mish pule
 • 4 panine për hamburger
 • 1 kokërr vezë
 • 20 gr galet
 • 4 feta djathi cheddar
 • 50 ml qumësht
 • 50 gr bukë 2 feta
 • 1 kokërr qepë
 • 1 sallator turshi
 • vaj ulliri
 • pipër jeshil
 • kripë

Përgatitja

 • Përgatisim 4 hamburger me mish pule duke hedhur në një enë mishin e pulës (pjesën e gjoksit) të marinuar dhe të kaluar në grirëse mishi. Hedhim bukën e regjur në qumësht dhe të copëtuar në thërrmija.
 • Shtojmë më pas dhe vezën dhe i përziejmë mirë përbërësit. Rregullojmë kripën dhe shtojmë pak piper jeshil. Ndajmë masën në katër pjesë të barabarta dhe i japim formën e hamburgerit.
 • Nxehim grillën dhe sipër e lyejmë pak me vaj ulliri. Vendosim të piqen hamburger me mish pule deri ne dy tre minuta për anë. Në çastin e fundit shtojmë sipër hamburger edhe fetën e djathit.
 • Ndajmë paninet në mes dhe i vendosim të theken në grillën ku kemi pjekur hamburger. Shtojmë nga një hamburger në çdo pjesë panine dhe më pas disa pjesë qepë së bashku me disa feta të vogla sallator turshi.
 • Vendosim dhe pjesën tjetër të panines dhe hamburger me mish pule është gati.

Lexo gjithashtu Hamburger me djathë dele ose hamburger përgatitur ne shtëpi

Ju bëftë mirë!

60 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Mish qengji në furrë me anginare

Mishi i qengjit mund të gatuhet në shumë mënyra. Ne këmi sjellë një recetë ndryshe, e kemi shoqëruar këtë mish që ka një shije të fortë me angjinare të cilat e thyejnë këtë shije. Po kështu, gjithmonë për ti hequr mishit këtë aromë të fortë, përpara se ta përgatisim, e vendosim të marinohet me verë dhe erëza të ndryshme.

Pule në tavë me Speca Gogozhare

Pula ne tave e gatuar me speca gogozhare është një pjatë shumë e shijshme. Shija majhoshe e speckave gogozhare i jep mishit të pulës një aromë e shije të veçantë. Kjo pjatë është ideale për drekat me miqtë pasi mund ta përgatisim më përpara.

Kofshë gjel deti me kërpudha

Kjo recetë është një recetë e veçantë dhe shumë e mirë. Zakonisht kjo kofshë gatuhet në furrë me erëza të ndryshme dhe e shoqëruar me patate furre. Ky variant që ne sjellim është i thjeshtë për tu gatuar. Ne i kemi pjekur në tenxhere presioni për të përgjysmuar kohën, por nëse ju nuk keni në dispozicion një të tillë, mund ti piqni në një tenxhere të thjeshtë.

Rosto me mish viçi

Rosto me mish viçi është një pjatë tipike e të dielave ose e festave familjare. Rosto është një pjatë e shijshme, e thjeshtë për t’u përgatitur dhe gjithmonë mbresëlënëse!

Gjel deti i pjekur

Gjeli i detit është një karakteristikë e darkës së funvitit në Shqipëri. Nuk mund ta mendojmë tryezën pa patur në mes të saj mishin e pjekur të gjelit të detit. Ne e kemi pjekur shumë thjesht, veç me kripë e gjalpë, pa shtuar erëza të tjera, por nëse dëshironi mund ti shtoni piper ose ta mbushni me arra.

Biftek me mish të grirë

Bifteku përgatitet me mish tul, por kjo recetë biftek me mish të grirë është për tu provuar. Receta është mjaftë e shëndetshme dhe e thjeshte për tu përgatitur.