Gatime Unike
Shkruaj një koment

Hamburger përgatitur në shtëpi

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 5 min - Sasia: 4 Persona

Për një hamburger të realizuar, cilësia e mishit duhet të jetë superiore. Llojet e hamburger që mund të përgatitim janë të ndryshme. Përbërja hamburgerit duhet të jetë mish (70-80%) dhe dhjamë (20-30%), lexo recetën që ne kemi përzgjedhur.

Përbërësit për Hamburger përgatitur në shtëpi


 • 4 panine per hamburger

 • 500 gr mish i grirë

 • 2 thelpinj hudhër

 • 1 kokërr qepë

 • 4 fleta sallatë jeshile

 • 1 kokërr domate

 • 60 gr gjizë

 • vaj ulliri

 • piper

 • kripë

 • majdanoz

 • 1 kokërr limon


Përgatitja

Në një enë hedhim mishin e grirë, hudhrën e grirë, pak kripë dhe piper. I trazojmë mirë dhe i bëjmë qofte në formë rrethore, një lloj qofte e madhe. Duhet të dalin rreth 4/5 copë. I mbulojmë dhe i fusim në frigorifer për 30 minuta.

Ndezim sgarën në maksimumin e temperaturës dhe pasi të nxehet, vendosim sipër hamburgerin. I pjekim rreth 2/3 minuta nga çdo anë. Nuk duhet të bëjmë shumë presion mbi mishin.

Përgatisim mbushjen për hamburger. Në një enë bashkojmë gjizën me vaj ulliri, pak hudhër të grirë, majdanoz të grirë hollë dhe lëkurë limoni të grirë në rende.

Pasi qoftet janë pjekur i spërkatim me lëng limoni dhe vaj ulliri.
Presim paninet në mes dhe i lyejmë me gjizë nga të dyja anët. Lexo recetën për panine për hamburger. Mbi salcën me gjizë vendosim fletën e sallatës, hamburgerin në mes, qepë, domate e mbyllim paninen me pjesën tjetër.

Hamburger sipas Arti Gatimit është gati.

Ju bëftë mirë!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente