Gatime Unike, Receta me Mish
13 komente

Super Qofte e mbushur

Kjo është një pjatë për gjithë familjen. E kush nuk i pëlqen qoftet!Në këtë recetë ne japim një mënyrë të veçantë për ti përgatitur ato: një qofte rolè e mbushur brenda me djathë e proshutë. Një recetë e shpejtë dhe sidomos e shijshme.


Përbërësit për Super Qofte e mbushur


  Përbërësit për qoften

 • 800 gr mish viçi i grirë

 • tre-katër feta buke te thatë

 • 1 kokërr vezë

 • 2-3 thelpinj hudhre

 • 1 kokërr qepë

 • pak kripë

 • pak piper

 • pak majdanoz

 • pak rigon
 • Per mbushjen brenda

 • 100 gr proshutë<[/name][/ingredient]
 • 100 gr mortadela
 • 100 gr djathe i prerë në feta ( tip ementaler )
 • [/ings]

  Përgatitja

  Në një enë të madhe përziejmë mishin me bukën e thatë të grirë. Pastaj hedhim edhe qepën e grirë hollë, hudhrën, vezën dhe erëzat e grira. I përziejmë mirë, pastaj i japim masës së përgatitur një formë të rrumbullakët dhe e lemë për pak kohë kështu,( gjysëm ore ose dhe një orë), në këtë mënyrë përzihen më mirë të gjitha aromat.

  Pastaj marrim një letër furri e mbi të shtrojmë qoften, e shtypim me dorë derisa të marrë formën e një pete, dhe sipër i shtrojmë proshutën, mortadelën dhe djathin. Pastaj fillojmë ta mbyllim me kujdes me ndihmën e letrës së furrit, e bëjmë si një karamele dhe e pjekim ne furrë 180° për një orë.
  E nxjerrim nga furra, e lemë të ftohet pak e pastaj e presim në copa.

  Ju bëftë mirë

  13 Comments

  1. ENKELEJDA says

   JE SHUME E FORTE E DASHUR. VAZHDO KESHTU………………BRAVISSMA

  2. xhema says

   A din dikush te me tregoj si behen qebapat?Kush din ju lutem ta shkruaj receptin.Qebapat jan specialiteti numer nje ne Kosove.

   • Arben says

    Merret 1kg mish i grire,i i cili kalohet per te dyten here ne makinen grirese,se duhet ,ie jete sa me i imet,pastaj qepa po e grire shume holle ,,i hellim niseshte,,veze,ereza sipas deshires,qe brumi te bashkohet qe te jete i forte,,i hellim nje solucion qe quhet Lillcei cili blihet te neranxi,,i hellim nje luge kafe lillce jo me shume ,,pastaj ushtrojme shume force per te bere brumin e Qebabve sa te na dalin djersa,se brumi duhet te behet i forte,pastaj lyejme duart me val ulliri,dhe lyejme brumin nga jashte e leme ne frigorifer te fresku .dhe me vone e perdorim.

  3. adela says

   pershendetje,, ju lutem me tregoni ,, si pergaditet bakllava ,, me pet ,, te bleme,, dmth me pet te gatshme si shkon procedura e saj ju lutem me shkruani ,,

   • hasani says

    per bakllavan na duhen.
    arra gjysem kg
    gjalp gjysem kg
    1 filxhan kafe vaj
    pak kanell.vanilje
    per shurupin duhet.
    1.5 kg sheqer
    uje 2 kg
    llogarisim petet qe bakllavaja te dale me tre shtresa
    shtrojme shtresen e pare hedhim arrat
    shtrojm shtresen e dyte hedhim arrat
    hedhim dhe shtresen e trete ,dhe e presim ne form rombi ose ne forme luleje e vem per ta pjekur filimisht 50 .0c 1 ore pastaj rritet temperatura deri ne 180.0c per tre ore .nderkohe kemi vene shurupin e leme te zieje derisa te trashet para se ta heqim nga zjarri i hedhimkanellen edhe vaniljen bakllavaja duhet te jete e ftohte ndersa shurupi i nxete por ti ket rene pak vala ,shpresoj tu kem ndihmuar.

  Lini një Përgjigje

  Your email address will not be published. Required fields are marked *


  Komento nga Facebook!

  Shkruani komentin tuaj - Komente