Receta me Mish
Shkruaj një koment

Fileto pule në skarë

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 10 min - Sasia: 2 Persona

Fileto pule përgatitur në skarën ose grill ka një shije komplet ndryshe nga gatimi në tigan. Receta ju merr vetëm 10 minuta kohë përgatitje dhe rezultati është një pjatë e dytë e shijshme.


Përbërësit për Fileto pule në skarë


  • 300 gr gjoks pule

  • 1 degëz rozmarinë

  • 1 kokër limoni

  • vaj ulliri

  • kripë

  • piper i zi


Përgatitja

Si fillim thajmë mirë mishin e pulës dhe dy gjysmat e gjoksit i ndajmë duke eliminuar kërcin apo kockat e kraharorit. Më pas çdo anë e presin në mes. Sipas dëshirës mund ti prisni edhe me të holla duke nxjerrë tre fileto pule.

Në një enë hedhim pak vaj ulliri dhe lëng limoni. Me ndihmën e degës së rozmarinës, lyejmë filetat e pulës në të dyja anët. Nëse duam më shumë aromë, mishin mund ta lëmë për një kohë të gjatë të marinuar. Shtojmë kripë sipër çdo fileto pule.

Ndezim skarën ose grillin dhe pasi ka arritur temperaturë të lart, vendosim filetat e pulës të piqen. I kthejmë në të dyja anët. Jo më shumë se 10 minuta, fileto pulës është gati.

Shërbejmë duke shtuar sipër mishit të pulës vaj ulliri dhe piper. Kjo pjatë këshillohet të shoqërohet me një gotë verë të bardhë.

Lexo gjithashtu recetën për role pule, pulë me speca ose pulë e mbushur

Ju bëftë mirë!

Shkruani komentin tuaj - Komente