Receta me Mish, Receta për Festa
Shkruaj një koment

Role pule e mbushur me arra

Përgatitja: 35 min - Pjekja: 25 min - Sasia: 4
Role pule është pjatë shumë e shijshme falë mbushjes se mishit me erëza dhe arra. Provojeni këtë recete gatimi në raste festa ose në shoqërinë e miqve.

Role pule e mbushur me arra

Përbërësit

 • 4 feta kraharor pule
 • 4 feta proshutë e pjekur
 • 50 gr galetë
 • 1 presh i grire pjesa e bardhë
 • 1 qepe e grire
 • 100 gr arra
 • 1/2 gotë verë e bardhë ose 1/2 gotë ujë
 • pak majdanoz i grirë
 • pak kripe
 • pak piper
 • vaj ulliri

Përgatitja

 • Në fillim përgatisim mbushjen për rolet e pulës. Qepet së bashku me preshin e grire i kaverdisim në një tigan me vaj ulliri. Shtojmë arrat e grira, i shuajmë me gjysme gote verë të bardhë. Në fund shtojmë majdanozin e grire, piper dhe pak kripë.
 • Fillojmë të përgatisim pulën role duke hapur fetat e mishit dhe sipër shtojmë një fetë proshute. Hedhim një lugë nga mbushja e përgatitur dhe e rrotullojmë me kujdes për të krijuar një role.
 • Më pas e kalojmë sipër galetës dhe role e pulës është gati.
 • Rolet e përgatitura i skuqim në një tigan me vaj ulliri duke mbajtur zjarrin të ngadaltë.
 • Receta është gati, mund të shoqërohet me perimet e stinës e me një gotë verë të bardhë.

Notes

Video Receta Pule Role

https://www.youtube.com/watch?v=H9Q4aZNHrW8

Përgatitja e role pule

Ju bëftë mirë

pule-role-mbushur-receta-gatimi

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente