Receta me Mish, Receta për Festa
Shkruaj një koment

Role pule e mbushur me arra

Përgatitja: 35 min - Pjekja: 25 min - Sasia: 4

Role pule është pjatë shumë e shijshme falë mbushjes se mishit me erëza dhe arra. Provojeni këtë recete gatimi në raste festa ose në shoqërinë e miqve.

Përbërësit për Role pule e mbushur me arra


 • 4 feta kraharor pule

 • 4 feta proshutë e pjekur

 • 50 gr galetë

 • 1 presh i grire (pjesa e bardhë)

 • 1 qepe e grire

 • 100 gr arra

 • 1/2 gotë verë e bardhë ose 1/2 gotë ujë

 • pak majdanoz i grirë

 • pak kripe

 • pak piper

 • vaj ulliri

Video Receta Pule Role

Përgatitja e role pule

Në fillim përgatisim mbushjen për rolet e pulës. Qepet së bashku me preshin e grire i kaverdisim në një tigan me vaj ulliri. Shtojmë arrat e grira, i shuajmë me gjysme gote verë të bardhë. Në fund shtojmë majdanozin e grire, piper dhe pak kripë.

Fillojmë të përgatisim pulën role duke hapur fetat e mishit dhe sipër shtojmë një fetë proshute. Hedhim një lugë nga mbushja e përgatitur dhe e rrotullojmë me kujdes për të krijuar një role.
Më pas e kalojmë sipër galetës dhe role e pulës është gati.

Rolet e përgatitura i skuqim në një tigan me vaj ulliri duke mbajtur zjarrin të ngadaltë.

Receta është gati, mund të shoqërohet me perimet e stinës e me një gotë verë të bardhë.

Ju bëftë mirë

pule-role-mbushur-receta-gatimi

Shkruani komentin tuaj - Komente