Giuvarlakia ( pjatë tradicionale greke)

Giuvarlakia, është një pjatë tradicionale greke. Zakonisht gatuhet në ditë të ftohta, pasi shërbehet e nxehtë. Por duke parë se vera është vetëm në hapat e para, një pjatë e shijshme nuk refuzohet asnjëherë.

Giuvarlakia ( pjatë tradicionale greke)

Përbërësit

 • 500 gr mish i grirë mish derri i përzier me mish viçi ose vetëm njëri
 • 1/3 filxhan çaji oriz
 • 1 qepë e grirë
 • 1 vezë
 • 4-5 lugë majdanoz
 • 2 lugë jelle nenexhik ose kopërr sipas dëshirës
 • pak miell
 • pak kripë
 • pak piper
 • pak vaj ulliri
 • Për salcën nevojiten

 • 1 -2 vezë sipas dëshirës
 • 1-2 limona sipas dëshirës
 • 1-2 lugë gjelle corn flower ose niseshte
 • pak miell
 • 1 gotë ujë i ftohtë

Përgatitja

 • Hedhim mishin e grirë në një enë, dhe shtojmë vezën, qepën, majdanozin, erëzat e tjera, kripën, piperin, pak vaj dhe orizin qe i kemi dhënë një valë më përpara. I përziejmë mirë dhe fillojmë të bëjmë me dorë kokrra të vogla qoftesh me madhësinë e një kokërr arre ose dhe pak më të mëdha.
 • Pasi kemi hedhur miell në një pjatë të cekët, i lyejmë qoftet e vogla me miell dhe i hedhim ngadalë në një tenxhere të gjerë me ujë të zier, ( pasi e kemi vënë tenxheren me ujë të mjaftueshëm në zjarr, pak më tepër se gjysma e tenxheres, në mënyrë që të mbulohen qoftet e vogla, dhe pasi uji ka filluar të zjejë, i ulim temperaturën dhe fillojmë ti hedhim qoftet e vogla (Giuvarlakiat) brenda, por me kujdes). I lëmë të ziejnë 20-30 minuta.

Përgatitja e salcës

 • Pasi kanë zier, ulim temperaturën e sobës. Hedhim vezën në një enë, shtojmë lëngun e limonit dhe corn flower ose niseshte (mund të shtojmë dhe pak miell) dhe i rrahim të gjitha së bashku derisa të bëhet një masë e trashë. Shtojmë gotën e ujit dhe pak lëng nga tenxherja (uji i ftohtë ndihmon që kur të hedhim lëngun nga tenxherja që është i nxehtë, të krijohet një temperaturë jo shumë e lartë që të mos na pritet veza) dhe i rrahim të gjitha bashkë. Salcën e përgatitur e hedhim ngadalë në tenxhere dhe NUK E TRAZOJMË. E lëmë të ziejë edhe 5 minuta akoma në temperaturë të ulët dhe e fikim sobën. Gjella jonë është gati. Mund të shoqërohet me djathë të dhe ullinj.

Notes

Ju bëftë mirë!

579 Shares
7 comments
 1. Ju falenderoj nga zemra per keto receta te mrekullueshme qe na servirni, me ndihmojne se tepermi ne cdo moment, per te gatuar shpejt, per te nderruar gojen per te pritur miq apo per te kenaqur femijet. Ju falenderoj pa mase, suksese!

 2. Eshte nje recete fantastike.
  Mua me pelqen shume,ju falenderoj nga zemra per recetat e mrekullueshme qe servirni per ne.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Mish me surprizë

Kjo pjatë është një pjatë e dytë, por fare mirë mund të përgatitet dhe për një aperitiv. Ju ka qëlluar ndonjëherë që të keni gatuar shumë dhe ditën tjetër nuk dini se ç'të bëni me gjithë ushqimin e mbetur? Kjo është një nga ato receta që riciklon atë që na ka mbetur në frigorifer. Ne në këtë recetë kemi përdorur rolenë e pulës, por ju fare mirë mund të vini cdo lloj mishi që keni për momentin, mund të vini në vend të proshutës sallame të ndryshëm. është një recetë e shpejtë dhe e shijshme.

Kima me Vezë në Tavë Balte

Kima me vezë dhe me mish të grirë është një recetë e kuzhinës tradicionale shqiptare. Në zona të ndryshme mund të ndryshojnë përbërësit po ky kombinim qe kemi zgjedhur është shumë i shijshëm dhe përgatitet në tavë balte

Pule në tavë me Speca Gogozhare

Pula ne tave e gatuar me speca gogozhare është një pjatë shumë e shijshme. Shija majhoshe e speckave gogozhare i jep mishit të pulës një aromë e shije të veçantë. Kjo pjatë është ideale për drekat me miqtë pasi mund ta përgatisim më përpara.

Mish qengji në furrë me anginare

Mishi i qengjit mund të gatuhet në shumë mënyra. Ne këmi sjellë një recetë ndryshe, e kemi shoqëruar këtë mish që ka një shije të fortë me angjinare të cilat e thyejnë këtë shije. Po kështu, gjithmonë për ti hequr mishit këtë aromë të fortë, përpara se ta përgatisim, e vendosim të marinohet me verë dhe erëza të ndryshme.