Receta me Mish
Shkruaj një koment

Mish me qepe në furrë

Tava me mish e qepë është një pjatë e dytë që ia vlen ta provosh ta gatuash dhe ta shijosh në shoqërinë e familjes. Kjo recete gatimi me mish viçi është shumë i thjeshtë për tu bërë dhe nuk të merr shumë kohë.

Përbërësit për Mish me qepe në furrë


  • 600-700 gr mish viçi (pjesa e muskulit)

  • 8-9 kokrra qepë

  • 10 kumbulla të thata

  • 4-5 gjethe dafine

  • pak kripë të trashë

  • pak vaj ulliri

  • pak piper

  • 100 ml verë e kuqe


Përgatitja e recetës tave me mish

Marrim mishin dhe e presim në copa jo shumë të vogla.
Qërojmë dhe lajmë qepët. Nëse janë shumë të mëdha i presim në gjysmë.
Vendosim mishin në një tavë dhe bashkojmë qepët . Hedhim në të dhe kumbullat e thata, gjethet e dafinës. Sipër hedhim kripën aq sa duhet, pak piper dhe vaj ulliri.

tave-mishi-receta-gatimi-kuzhina-shqiptare-artigatimit-gatuaj

Vendosim tavën të piqet në furrë të nxehtë 200°C përreth 20 minuta. Më pas i shtojmë verën dhe e lemë të piqet ngadalë përreth 30 minuta.
Nëse e shikoni që sipër mishi është skuqur shumë mund ti vendosni tavës sipër letër alumini.

tave-mishi-receta-gatimi-kuzhina-shqiptare-artigatimit-shqip

Pasi është pjekur e vendosim nëpër pjata dhe e shërbejmë mishin të ngrohtë të shoqëruar nga një gotë verë të kuqe të cilësisë të mirë.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit!

tave-mishi-receta-gatimi-kuzhina-shqiptare-artigatimit-video

Shfletoni te tjera receta gatimi gjellera

Shkruani komentin tuaj - Komente