Receta me Mish
Shkruaj një koment

Role viçi e mbushur

Përgatitja: 30 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 6

Mishi i viçit i bërë role dhe i mbushur me feta proshute, djathë e salçiçe është pa dyshim një pjatë e pasur dhe e shijshme. është ideale për një darkë me miqtë të cilët padyshim do të ngelen të kënaqur nga shija e këtij gatimi.


Përbërësit për Role viçi e mbushur


 • 1,2 kg mish viçi ( një copë tul)

 • 100 gr proshutë

 • 100 gr djathë në feta

 • 1 salçiçe

 • 1 karrotë

 • 1 qepë

 • 1 degë selino

 • pak kripë

 • pak piper

 • 3-4 gjethe sherebelë

 • 2 gjethe dafine

 • pak rozmarinë

 • pak vaj ulliri

 • 1 gotë verë të bardhë


Përgatitja

Marrim copën e mishit dhe fillojmë ta presim me kujdes si libër. Duhet ta presim për së gjati rreth e qark e ta haipim në një fetë të vetme. I hedhim pak kripë e piper.

role-mishi-receta-gatimi-shqiptare-06

role-mishi-receta-gatimi-shqiptare-05

E rrahim pak mishin dhe fillojmë ta mbushim. Shtrojmë një shtresë me proshutë, më pas një shtresë me copat e djathit dhe mbi të shtojmë salçiçen e bërë në copa. Fillojmë ta mbyllim rolenë me kujdes. Duhet të jemi të kujdesshëm që të fusim brenda gjithë përbërësit. Pasi e kemi mbyllur komplet, fillojmë ta lidhim me fill kuzhine.

Në një tenxhere ( ne kemi përdorur tenxhere me presion) hedhim vaj ulliri. Vendosim mishin në të dhe e skuqim mirë nga të gjitha anët. Shtojmë qepën e qëruar, karrotën dhe degën e selinosë. Shtojmë gjithashtu edhe erëzat me radhë.

role-mishi-receta-gatimi-shqiptare-04

role-mishi-receta-gatimi-shqiptare-03

Kur mishi të ketë marrë ngjyrë e shuajmë me verë të bardhë. E lemë të avullojë vera e më pas shtojmë 2 gota lëng mishi (kliko këtu për recetën) ose ujë. I hedhim pak kripë e pak piper dhe e mbulojmë me kapak tenxheren. E lemë të piqet përreth 30 minuta me zjarr të ulët ( nëse nuk përdorni tenxhere presioni atëherë dyfishoni kohën e pjekjes).

Më pas e lemë pak mishin sa të qetësohet. E marrim dhe e vendosim mbi një dërrasë ku dhe e presim në copa. I heqim me kujdes fijet që e kemi lidhur. Copat e mishit i vendosim në pjatë dhe i hedhim sipër lëngun e mbetur të kulluar, (perimet që janë në lëng mund ti fruloni dhe tia hidhni sipërmishit nëse dëshironi).
E shërbejmë mishin të ngrohtë, të shoqëruar me një gotë të mirë verë të kuqe.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit!

role-mishi-receta-gatimi-shqiptare-02

role-mishi-receta-gatimi-shqiptare-07

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente