Receta me Mish
1 koment

Pjatancë me mish në zgarë e sallatë rukola

Mish në zgarë

Kjo është një pjatë shumë e thjeshtë, ku përbërësi kryesor është mishi i viçit. Duhet të jetë mish i zgjedhur, një filetë me trashësi 4-5 cm dhe duhet ta pjekim në zgarë jo më shumë se 5-6 minuta për anë. I vënë mbi një shtresë sallate rukola, dhe sipër pak parmixhan, është me të vërtetë një pjatë që shijohet në cdo stinë.

Përbërësit për Pjatancë me mish në zgarë e sallatë rukola


 • 800-900 gr mish viçi i zgjedhur

 • 100-150 sallatë rukola

 • 50-60 gr djath parmixhan

 • 2 kokrra limoni

 • pak vaj ulliri

 • pak kripë të trashë

 • pak piper


Përgatitja

Për të filluar përgatitjen e kësaj pjate, duhet ta nxjerrim mishin nga frigoriferi të paktë një orë më parë.


E lyejmë mishin me kripë të trashë dhe e vëmë të piqet mbi zgarën e nxehtë, e pjekim mirë nga të dyja anët. E heqim nga zjarri dhe e lëmë pak përpara se ta presim në copa. Marrim një pjatancë të madhe ose një pjatë druri. Shtrojmë mbi të rukolën, mbi të vëmë mishin e prerë në copa. I grijmë sipër me një thikë pak djath parmixhan, i hedhim pak vaj e piper. E zbukurojmë anash pjatën me limon të prerë në copa. E servirim mishin të nxehtë.

Ju bëftë mirë

1 Comment

 1. Aferdita says

  Kombinim i mrekullueshëm.
  Ju falenderojmë per receten.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente