Receta me Mish
Shkruaj një koment

Mish me erëza

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 10 min - Sasia: 4

Mish me erëza është shumë i shijshëm dhe i shpejtë për tu gatuar. është një pjatë ideale për tu shoqëruar me një sallatë të freskët të stinës.


Përbërësit për Mish me erëza


  • 300 gr mish viçi

  • 1 filxhan i vogël vaj ulliri

  • 1 gjethe dafine

  • 2 gjethe sherebele

  • 1 degë rozmarinë

  • 1 thelpi hudhre

  • pak kripë

  • pak piper

  • pak rigon


Përgatitja e mishit

Si fillim presim mishin në copa të vogla.
Në një tigan hedhim vajin e ullirit dhe hudhrën. E vëmë në zjarr, pasi vaji të jetë nxehur heqim hudhrën dhe hedhim copat e mishit.
Shtojmë erëzat me radhë. E skuqim mirë mishin dhe më pas i hedhim pak kripë e piper.

Mbulojmë tiganin me kapak dhe ulim zjarrin. E lemë për disa minuta në këtë mënyrë derisa mishi të ketë marrë të gjithë aromën nga erëzat. Pasi mishi të jetë bërë i shtojmë përsëri pak rigon.

E hedhim mishin në pjatë dhe e shërbejmë të nxehtë të shoqëruar me një pjatë patate furre e një sallatë.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

Shkruani komentin tuaj - Komente