Mish me erëza

Mish me erëza është shumë i shijshëm dhe i shpejtë për tu gatuar. është një pjatë ideale për tu shoqëruar me një sallatë të freskët të stinës.

Mish me erëza

Përbërësit

 • 300 gr mish viçi
 • 1 filxhan i vogël vaj ulliri
 • 1 gjethe dafine
 • 2 gjethe sherebele
 • 1 degë rozmarinë
 • 1 thelpi hudhre
 • pak kripë
 • pak piper
 • pak rigon

Përgatitja

 • Si fillim presim mishin në copa të vogla.
 • Në një tigan hedhim vajin e ullirit dhe hudhrën. E vëmë në zjarr, pasi vaji të jetë nxehur heqim hudhrën dhe hedhim copat e mishit.
 • Shtojmë erëzat me radhë. E skuqim mirë mishin dhe më pas i hedhim pak kripë e piper.
 • Mbulojmë tiganin me kapak dhe ulim zjarrin. E lemë për disa minuta në këtë mënyrë derisa mishi të ketë marrë të gjithë aromën nga erëzat. Pasi mishi të jetë bërë i shtojmë përsëri pak rigon.
 • E hedhim mishin në pjatë dhe e shërbejmë të nxehtë të shoqëruar me një pjatë patate furre e një sallatë.

Notes

Përgatitja e mishit

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

87 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Mish qengji në furrë me anginare

Mishi i qengjit mund të gatuhet në shumë mënyra. Ne këmi sjellë një recetë ndryshe, e kemi shoqëruar këtë mish që ka një shije të fortë me angjinare të cilat e thyejnë këtë shije. Po kështu, gjithmonë për ti hequr mishit këtë aromë të fortë, përpara se ta përgatisim, e vendosim të marinohet me verë dhe erëza të ndryshme.

Mish me surprizë

Kjo pjatë është një pjatë e dytë, por fare mirë mund të përgatitet dhe për një aperitiv. Ju ka qëlluar ndonjëherë që të keni gatuar shumë dhe ditën tjetër nuk dini se ç'të bëni me gjithë ushqimin e mbetur? Kjo është një nga ato receta që riciklon atë që na ka mbetur në frigorifer. Ne në këtë recetë kemi përdorur rolenë e pulës, por ju fare mirë mund të vini cdo lloj mishi që keni për momentin, mund të vini në vend të proshutës sallame të ndryshëm. është një recetë e shpejtë dhe e shijshme.

Musaka me lakër të bardhë

Lakra e bardhë ka shumë lëndë ushqyese të cilat janë të vlefshme për trupin e njeriut. Kjo recetë musaka me lakër i përmbledh në një pjatë të vetme se bashku me proteinat. Lakra e bardhë ka shumë vlera ushqyese kur përdoret e pa gatuar, megjithatë lakra ka një përdorim të gjerë në kuzhinën tonë.

Super Qofte e mbushur

Kjo është një pjatë për gjithë familjen. E kush nuk i pëlqen qoftet!Në këtë recetë ne japim një mënyrë të veçantë për ti përgatitur ato: një qofte rolè e mbushur brenda me djathë e proshutë. Një recetë e shpejtë dhe sidomos e shijshme.