Gatime Unike, Receta me Mish
Shkruaj një koment

Pulë me Kunguj e Rukola

pule-kunguj-rukola-recete-gatimi-te-thjeshta-tigan-food


Kjo është një mënyrë e veçantë për të gatuar pulën, më saktësisht mishin e bardhë të pulës (pjesën e kraharorit). Një pjatë e thjeshtë për tu përgatitur, dhe e shpejtë sepse mishi i bardhë piqet shumë shpejt. Mishin e shoqërojmë me kunguj dhe sallate rukola.

Përbërësit për Pulë me Kunguj e Rukola


  • 400 gr mish pule (pjesa e bardhë, e kraharorit)

  • 2-3 kunguj te vegjël

  • 1 domate

  • 100-150 gr sallate rukola

  • disa gjethe sherebele

  • pak kripë

  • pak vaj ulliri

  • pak miell


Përgatitja

Presim mishin në copa të vogla, e lyejmë me pak miell. Ne një tigan hedhim pak vaj ulliri dhe e vëmë në zjarr, hedhim mishin, e skuqim nga të dyja anët. Kungujt, pasi i kemi larë i presim në copa të vogla, dhe i bashkojmë me mishin.

I kavërdisim bashkë me mishin e më pas i shtojmë dhe domaten prerë në copa të vogla. I shtojmë gjethet e sherebelës, pak kripë. Mbulojmë tiganin me kapak dhe e lemë me zjarr të ulët, pas disa minutash mund ti shtojmë pak ujë, rreth 100 ml. Pasi është zier, e fikim zjarrin dhe në momentin e fundit shtojmë rukolën. E shërbejmë pjatën e ngrohtë.

Ju bëftë mirë!

pule-kunguj-rukola-recete-gatimi-te-shpejta-food-network

Shkruani komentin tuaj - Komente