Receta me Mish
Shkruaj një koment

Mish viçi me kos

Përgatitja: 30 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 4 Persona

Si te gatuajmë mish viçi me kos në mënyrën më të thjeshtë. Kosi përveçse i jep butësi mishit i kalon edhe një shije të veçantë dhe karakteristike. Edhe pse mund të ngjasoje me tave kosi, kjo pjatë është me të vërtet shume e shijshme dhe për tu provuar.

Përbërësit për Mish viçi me kos


 • 300 gr mish viçi

 • 500 ml ujë

 • 500 ml kos i bardhë

 • 2 kokërra vezë

 • 2 lugë gjelle miell

 • 2-3 thelpinj hudhër

 • piper i zi

 • piper i kuq

 • arrë moskat

 • pak kripë

 • vaj ulliri


Përgatitja

Në fillim presim mishin në thela, preferohet qe pjesa e mishit të jetë tul. Mishin e prerë e hedhim në një enë për të zier. Pasi të ziejë mishi e heqim nga zjarri dhe thelat i vendosim në tavë të lyer me vaj ulliri.
Në një enë hedhim vezët dhe i rrahim pak e me pas shtojmë kosin. E trazojmë mirë përbërjen. Në të shtojmë edhe miellin, duke e përzier derisa masa te jetë e njëtrajtshme.

Hedhim pak kripë, piperi të zi, arrë moskat dhe hudhrën e shtypur. I trazojmë përsëri dhe shtojmë lëngun e mishit.
Masën e përzier e hedhim në tavën ku kemi vendosur thelat e mishit.Tavën me mish viçi me kos e futim në furrë të para ngrohur në 200° për 20 minuta.
Në një tigan nxehim vajin e ullirit dhe piperin e kuq. Këtë masë ja hedhim sipër tavës pasi ta heqim nga furra.

Mish viçi me kos është gati, mjafton ta shërbejmë nëpër pjata të shoqëruar me gotë vere te kuqe.

Ju bëftë mirë!

Shkruani komentin tuaj - Komente