Kordhëza në tavë

Vështirësia qëndron vetëm në pastrimin e tyre dhe lidhjen e tyre gërshet.

Kordhëza në tavë

Përbërësit

 • 1 kg zorrë
 • pak kripë
 • pak piper kokërr dhe pak të bluar
 • 3-4 gjethe dafine
 • 1 qepë
 • 2 domate ose pak salcë domate
 • pak majdanoz
 • 1 lugë miell
 • pak vaj ulliri
 • 5-6 thelpinj hudhra

Përgatitja

 • Zorrët pasi pastrohen e lahen mirë me ujë të bollshëm, kthehen nga ana tjetër dhe lahen përsëri mirë.
 • Më pas zorrët e pastruara mirë bëhen në formë gërsheti. Fillojmë me ato më të trashat dhe mbi to pleksim ato më të hollat.
 • I lidhim mirë fillimin dhe fundin. Vendosim në një tenxhere të madhe zorrët e përgatitura në këtë mënyrë. I hedhim ujë dhe e lemë të ziejë përreth 20 minuta.
 • Më pas i nxjerrim me kujdes nga tenxherja dhe i vendosim në një tavë. Në një tigan hedhim 1 lugë miell dhe e skuqim për disa minuta duke e trazuar gjithmonë që të mos digjet. Kur ai të jetë bërë i verdhë i hedhim pak nga pak rreth 300 ml ujë në të dhe e trazojmë fort që të mos krijohen kokrriza. I lemë të ziejë pak derisa të trashet e më pas e hedhim mbi zorrët në tavë.
 • Më pas hedhim pak vaj ulliri në tigan dhe shtojmë qepën e grirë hollë. E kavërdisim pak dhe shtojmë domatet e grira ose salcën. Shtojmë gjithashtu edhe hudhrat e grira. I trazojmë mirë dhe i shtojmë edhe këto mbi tavë. I trazojmë mirë që të bashkohen mirë përbërsit duke pasur kujdes që të mos prishen zorrët.
 • I hedhim gjethet e dafinës, piperin kokërr dhe fusim tavën të piqet në furrë të nxehtë 200°C përreth 40 minuta.
 • Pasi e nxjerrim nga furra i hedhim majdanoz të grirë dhe piper të bluar sipër.
 • Shërbejmë tavën të ngrohtë të shoqëruar me bukë të thekur.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit.com!

receta-gatimi-mish-qengji-tave-domate-perime

46 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Tavë me plëndës – Kuzhina shqiptare

Kuzhina shqiptare ka evoluar brez pas brezi duke u pasuruar dhe përmirësuar, mirëpo për sa u përket gjellrave tradicionale sikur kemi pak nostalgji. E tillë është edhe kjo tavë që do të paraqesim në këtë recetë. Një këshillë për amvisat e reja që duhet t'i gatuajnë e të mos i harrojnë recetat tradicionale.

Mish pule me portokalle

Kjo pjatë është një pjatë e lehtë dhe e shëndetshme. Mishi i bardhë i kraharorit të pulës është shumë i mirë nëse gatuhet në mënyrën e duhur. Ky mish është i këshillueshëm edhe për fëmijët e vegjël. Kjo recetë e shpejtë është e përshtatshme edhe për ta. Mjafton pak mish i bardhë dhe portokalle dhe në pak minuta do të keni një pjatë të shijshme.