Pulë në tavë me patate

78 Shares
77
0
1
Pulë në tavë me patate është një nga ato pjatat tipike të fundjavës. Ky kombinim është i përsosur dhe shume i shijshëm. Edhe erëzat në këtë recetë mund të jenë nga më të ndryshmet. Le të shikojmë hapat për përgatitjen e kësaj pjate.

Pulë në tavë me patate

Prep Time20 mins
Cook Time40 mins
Total Time1 hr
Course: Main Course
Cuisine: Albanian
Keyword: gjelle
Sasia: 4 persona
Kalori: 350kcal

Përbërësit

 • 1 pulë fshati
 • 1 kg patate
 • 5 kokrra domate
 • 3 thelpinj hudhër
 • kripë
 • piper i zi
 • piper i kuq
 • rozmarinë
 • 100 ml verë e bardhë
 • 100 ml vaj ulliri

Përgatitja

 • Për të përgatitur pulë në tavë me patate, duhet të zgjedhim një pulë fshati. Pasi ta kemi pastruar e lajmë mirë. E fshijmë me një pecetë më pas e përcëllojmë pak në flakën e zjarrit për të djegur disa pushra që mund të ketë pula mbi lëkurë.
 • Pulën e presim në thela. Më pas lajmë patatet, domatet dhe i presim në format që dëshirojmë. Patatet dhe thelat e pulës i hedhim në tavë, duke shtuar hudhrat dhe gjethe rozmarine.
 • Në një enë hedhim vajin, piperin e zi, piperin e kuq, kripën dhe e përziejmë. Këtë përzierje do ta hedhim me lugë në të gjithë sipërfaqen e tavës së bashku me verën e bardhë.
 • Tavën e pjekim në furrë të parangrohur në temperaturën 200° për 35-40 minuta.
 • pulë në tavë me patate është gati, e shërbejmë mishin e pulës në pjatë të shoqëruar me patate.

Receta për pulë me oriz në tavë ose pulë e mbushur.

Ju bëftë mirë!

78 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Gjellë me qepë të njoma dhe Mish Qengji

Një recetë e thjeshtë gjellë me qepë të njoma dhe mish qengji. Dhe pse bukuria dhe shija e mishit të qengjit është pjekja në hell ose në skarë. Mishi i qengjit ofron përfitime shëndetësore të njëjta me mishin e viçit dhe duhet të konsiderohet si mish i kuq.

Mish derri me limon

Këto feta mishi të bëra me limon janë shumë të shijshme dhe të shpejta për tu gatuar. është një recetë me shumë pak përbërës dhe shumë e mirë.

Fileto viçi në tavë me domate

Një mënyrë e shijshme për të përgatitur fileto viçi në tavë me domate. Për të përgatitur këtë recetë nevojitet pjesa e shpinës se kafshës e cila është tul dhe shumë e butë.

Mish me surprizë

Kjo pjatë është një pjatë e dytë, por fare mirë mund të përgatitet dhe për një aperitiv. Ju ka qëlluar ndonjëherë që të keni gatuar shumë dhe ditën tjetër nuk dini se ç'të bëni me gjithë ushqimin e mbetur? Kjo është një nga ato receta që riciklon atë që na ka mbetur në frigorifer. Ne në këtë recetë kemi përdorur rolenë e pulës, por ju fare mirë mund të vini cdo lloj mishi që keni për momentin, mund të vini në vend të proshutës sallame të ndryshëm. është një recetë e shpejtë dhe e shijshme.

Brinjë derri në furrë me patate

Brinjë derri në furrë me patate është një nga ato pjata që duhen provuar patjetër. Përveçse e shijshme është dhe e shpejtë në përgatitje. Mjafton ti fusësh në tavë gjithë përbërësit dhe rezultati është mëse i kënaqshëm. Zakonisht unë këtë pjatë e përgatis në ditët e ftohta, të shoqëruar me një gotë vere të kuqe të mirë, por gjithsecili është i lirë ta përgatisë kur të dojë.