Receta me Mish
Shkruaj një koment

Pulë e mbushur me fasule

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 40 min - Sasia: 5 persona

Pule e mbushur me fasule e sallam pikant është një pjatë e dytë që ia vlen të gatuhet e të shijohet. Shija e kësaj pjate është e veçantë pasi ndërthuret pikantja e sallamit me atë majhoshe të limonit. Përgatitja e pjatës është shumë e thjeshtë.

Përbërësit për Pulë e mbushur me fasule


  • 1 pulë

  • 300 gram sallam pikant

  • 2 thelpinj hudhre

  • 1 limon BIO

  • 300 gram fasule të bardha të ziera

  • kripë

  • paprika pikante

  • majdanoz

  • vaj ulliri

  • piper


Video Receta Pule Mbushur

Përgatitja e recetës

Fillimisht presim sallamin në copa.
Në një tigan hedhim vaj ulliri dhe copat e sallamit. I kavërdisim së bashku. Më pas shtojmë fasulet,pak kripë,pak piper dhe paprika pikante. Në fund shtojmë edhe majdanoz të grirë. Fikim zjarrin,mbushja është gati.

Ndërkohë marrim pulën dhe e lyejmë (i bëjmë masazh ) me thelpinjte e  hudhrës.
Më pas mbushim pulën me mbushjen e përgatitur e në fund vendosim limonin kokërr për ta mbyllur në mënyrë që të mos dalë mbushja. Lidhim me fill kuzhine dy kofshat e pulës.
Vendosim pulën në tavë dhe i hedhim sipër vaj ulliri e kripë.

Vendosim pulën të piqet në furrë të nxehtë 200°C përreth 40-50 minuta. (Duhet të kemi kujdes që pula të marrë ngjyrë nga të dyja krahët).

Pasi është pjekur nxjerrim pulën dhe e servirim të nxehtë. Sipas dëshirës mund të pritet limoni dhe të shtrydhet mbi mishin.

Ju bëftë mirë!

Nëse keni pyetje, këshilla po vërejte, na i shkruani ato ne komente!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente