Filetë viçi në skarë

Në këtë recetë ne kemi shoqëruar fileton me patëllxhanë të pjekur në skarë, por fare mirë ju mund të përgatisni edhe një sallatë mikse ose patate të furrës.

Filetë viçi në skarë

Përbërësit

 • Përbërësit për 4 persona

 • 4 fileto viçi
 • 2 patëllxhanë
 • pak kripë
 • pak piper
 • 3-4 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 limon fakoltativ

Përgatitja

 • Si fillim duhet te nxjerrim nga frigoriferi mishin dhe ta lëmë në temperaturën e kuzhinës për të paktën 1 orë. Më pas nxehim fort një skarë (do të ishte më i shijshëm nëse do të ishte me dru). Vendosim mbi të filetot e mishit. Duhet të kemi kujdes që të mos ti shpojmë asnjëherë me pirun o thikë. I pjekim 4-5 minuta nga një anë e më pas i kthejmë nga ana tjetër ( nëse e dëshironi shumë të pjekur, mund ta lini akoma, por kujdes mos thahet shumë).
 • Pasi janë pjekur vendosim filetot në pjata dhe i lemë të qetësohet pak. Pasi i kemi pastruar, presim patëllxhanët në feta dhe i pjekim në skarë. Vendosim fetat e patëllxhanit anash filetos së mishit, u hedhim sipër të dyjave kripë, piper e vaj ulliri.
 • Nëse dëshironi në momentin e ngrënies mund ti hidhni pak limon të shtrydhur sipër mishit ose erëza te ndryshme, ( në këtë mënyrë ka akoma më shumë hekur mishi).
 • Shërbejmë pjatën të ngrohtë dhe e shoqërojmë me një gotë vere të kuqe, mundësisht të një cilësie të lartë.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

mish-skare-vici-perime-receta-gatimi-good-food

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Pulë në furrë me patate

Pula në furrë me patate është një nga pjatat klasike që mund të gatuhet më shpesh.Mishi i pulës është i lehtë dhe i gatuar mirë është dhe shumë i shijshëm. Kjo është një recetë shumë e thjeshtë, mjafton të vendosësh pulën të lyer me erëza në furrë. Kjo pjatë është shumë e pëlqyer edhe nga fëmijët.

Mish me qepe në furrë

Tava me mish e qepë është një pjatë e dytë që ia vlen ta provosh ta gatuash dhe ta shijosh në shoqërinë e familjes. Kjo recete gatimi me mish viçi është shumë i thjeshtë për tu bërë dhe nuk të merr shumë kohë.

Mish me surprizë

Kjo pjatë është një pjatë e dytë, por fare mirë mund të përgatitet dhe për një aperitiv. Ju ka qëlluar ndonjëherë që të keni gatuar shumë dhe ditën tjetër nuk dini se ç'të bëni me gjithë ushqimin e mbetur? Kjo është një nga ato receta që riciklon atë që na ka mbetur në frigorifer. Ne në këtë recetë kemi përdorur rolenë e pulës, por ju fare mirë mund të vini cdo lloj mishi që keni për momentin, mund të vini në vend të proshutës sallame të ndryshëm. është një recetë e shpejtë dhe e shijshme.

Kima me Vezë në Tavë Balte

Kima me vezë dhe me mish të grirë është një recetë e kuzhinës tradicionale shqiptare. Në zona të ndryshme mund të ndryshojnë përbërësit po ky kombinim qe kemi zgjedhur është shumë i shijshëm dhe përgatitet në tavë balte