Mish derri me mollë

137 Shares
137
0
0
Mishi i derrit i gatuar me mollë është një pjatë e veçantë. Pureja e mollëve i jep mishit një shije më të mirë. Me pak përbërës do të arrijmë të kemi një pjatë speciale që do të lërë të kënaqur të ftuarit.

Mish derri me mollë

Përbërësit

 • 1 kg mish derri
 • 1 qepë e vogël
 • 4 kokrra mollë
 • 1 degë rozmarine
 • pak piper
 • pak kripë
 • 5 lugë gjelle vaj ulliri
 • 100 ml verë e bardhë

Përgatitja

 • Marrim mishin e derrit (duhet të jetë një copë e tuli e plotë), dhe e vendosim në një tenxhere presioni ku kemi hedhur vaj ulliri. E skuqim mirë nga të dyja anët. Më pas shtojmë dhe qepën e grirë hollë. E kavërdisim pak dhe pastaj e shuajmë me verë. E lemë me zjarr të fortë derisa të avullojë alkooli. Më pas shtojmë mollët e prera në copa të vogla.
 • Hedhim kripë, piper dhe rozmarinën e grirë hollë.
 • I trazojmë mirë e më pas shtojmë rreth 300 ml ujë ose brodo. Mbyllim tenxheren e presionit me kapak dhe e lemë të ziejë me zjarr të ngadaltë. Pas 30 minutash heqim tenxheren nga zjarri, ( nëse nuk keni tenxhere presioni, mund ta gatuani edhe në tenxhere normale, por duhet të keni parasysh se koha e pjekjes së mishit do të jetë rreth 1 orë).
 • E lemë të ftohet pak, pastaj nxjerrim mishin dhe e presim në fileta. Mollët që janë në tenxhere i shtypim me lugë ose i grijmë me grirësin elektrik.
 • Vendosim mishin në pjatë dhe sipër i hedhim purenë e mollës. Servirim pjatën e ngrohtë.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë!

receta-gatimi-mish-derri-molle-gatuaj-shqip-kuzhina-a

137 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Fileto pule në skarë

Fileto pule përgatitur në skarën ose grill ka një shije komplet ndryshe nga gatimi në tigan. Receta ju merr vetëm 10 minuta kohë përgatitje dhe rezultati është një pjatë e dytë e shijshme.

Brinjë qengji në zgarë

Mishi i qengjit është shumë i shijshëm nëse gatuhet në mënyrën e duhur. Me këtë lloj mishi mund të bëhen shumë receta. Ne kemi zgjedhur recetën më të thjeshtë. Mjaftojnë disa minuta për pjekjen e mishit në zgarë dhe do të kemi një pjatë të shijshme.