Receta me Mish
Shkruaj një koment

Filetë me kërpudha dhe pana

Fileto e mishit të viçit e gatuar me kërpudha e pana është një pjatë e shijshme. është e thjeshtë në gatim e që të keni një rezultat fantastik duhet të keni parasysh të zgjidhni mishin me cilësi të lartë.

Përbërësit për Filetë me kërpudha dhe pana

    Përbërësit për 4 persona

  • 4 fileto viçi ( rreth 200 gr një filetë)

  • 200 ml pana

  • 250 gr kërpudha

  • pak kripë

  • pak piper

  • vaj ulliri

  • pak miell


Përgatitja

Copat e mishit kalojeni në miell e shkundini nga mielli i tepërt.Në një tigan me vaj skuqni fort nga të dyja anët filetot e viçit. Më pas shtoni kërpudhat e pastruara mirë. Kapërdiseni mirë. Shtoni kripë, piper e mbulojeni tiganin me kapak. Lëreni të ziejnë për disa minuta në këtë mënyrë. Pastaj shtoni panën e freskët e trazojeni mirë.
Vendosni nga një filetë në pjatë e sipër hidhni salcën me kërpudha e pana. Shërbeni pjatën të ngrohtë duke i grirë dhe pak piper sipër.

Ju bëftë mirë!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente