Përbërësit
comments 23

Përbërësi Pana – Ajkë

Por shumë nga ne mund të ngatërrohen me këtë përkthim. Eshtë e vërtetë që pana është pjesa e ajkës së qumështit, por nuk mund ta marrim në kushtet e shtëpisë duke zier thjesht qumështin.

Përbërësi Pana – Ajkë

Prep Time10 mins
Total Time10 mins
Course: Dessert
Cuisine: Italian
Keyword: embelsire
Sasia: 4 persona
Kalori: 250kcal

Përbërësit

 • 100 ml ajkë

Përgatitja

 • Pana është një nënprodukt i qumështit që karakterizohet nga përmbajtja e madhe e yndyrës. Ajo nxirret nga qumështi me një proçes centrifugimi që ndan molekulat e yndyrës nga pjesa tjetër e lëngshme e qumështit. Në një litër qumësht nxirret rreth 35 gramë yndyrë.
 • Pana gjen një përdorim të gjerë në kuzhinë. Ekziston pana e freskët e cila ka një skadencë të shkurtër. Mund ta përdorim si për receta të ëmbla ashtu dhe për ato të kripurat.
 • Kur e rrahim me rrahësin elektrik, bëhet si shkumë dhe e përdorim për ëmbëlsira të ndryshme. Këtë lloj pane mund ta përdorim edhe pa e rrahur duke e shtuar në shumë salca për makarona e jo vetëm.
 • Ekziston pastaj edhe pana e kuzhinës që është e konservuar dhe ka një skadencë disa mujore. Këtë lloj pane s’mund ta rrahim me rrahësin elektrik, e përdorimvetëm në receta të kripura.

Në Shqipëri ky nënprodukt i qumështit njihet më shumë me emrin pana sesa ajkë ose mazë. Për këtë arsye edhe ne kur shkruajmë përbërësit e recetave e shkruajmë me emrin pana.

pana shqip receta gatimi-kuzhina-tradicionale-embelsira-perberes pana montata

Photo credit 1

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

23 Comments

 1. Pingback: Trilece | ArtiGatimit.com

 2. Pingback: Filetë me kërpudha dhe pana - ArtiGatimit.com

 3. Pingback: Akullore me Vanilje - ArtiGatimit.com

 4. Pingback: Makarona me salmon - ArtiGatimit.com

 5. Pingback: Tortë super çokollatë - ArtiGatimit.com

 6. Pingback: Receta për Cheesecake - ArtiGatimit.com

 7. Pingback: Panna cotta - ArtiGatimit.com

 8. Pingback: Receta për Krem Brulèe | ArtiGatimit.com

 9. Pingback: Receta për Karamel | ArtiGatimit.com

 10. Pingback: Tiramisu me luleshtrydhe - VIDEO Receta - ArtiGatimit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating

Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments