Embëlsira
3 komente

Receta për Karamel

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 10 min - Sasia: 4

Kjo salcë karameli është shumë e mirë dhe mund ta përdorim mbi akullore, mbi torta e ëmbëlsira të ndryshme. Ka disa receta për përgatitjen e salcës së karamelit, por receta e mëposhtme na kënaqi më shumë me rezultatin e arritur.Përbërësit për Receta për Karamel


 • 400 gr sheqer i bardhe

 • 50 ml pana e fresket

 • 25 gr gjalpë

 • 5 gr kripë e trashë

 • pak ekstrakt vanilje


Përgatitja

Për këtë recetë duhet të bëjmë shumë kujdes të mos digjemi, pasi sheqeri arrin një temperaturë të lartë në shkrirje. Për këtë arsye duhet të mbajmë një enë me ujë dhe akull pranë. Gjithashtu sigurohemi që të gjithë përbërësit janë mbi tavolinën e punës së bashku me një lugë druri.

Marrin një enë me fund të trashë (jo alumin) dhe e vendosim në zjarr mesatar ku dhe hedhim sheqerin. Pasi sheqeri fillon të shkrijë fillojmë e trazojmë me avash me lugën e drurit. Sheqeri duhet të shkrijë plotësisht dhe të marrë atë ngjyrën karakteristike të karamelit.

Pas kësaj e largojmë nga zjarri dhe me kujdes hedhim pak nga pak pana duke e trazuar. Duhet të bëjmë kujdes në këtë fazë pasi avulli që krijohet është shumë nxehtë.

E vendosim përsëri karamelin në zjarr dhe shtojmë gjalpin. Vazhdojmë duke e trazuar dhe shtojmë gjithashtu kripën dhe vaniljen. E leme dhe rreth 1 minutë në zjarr. Më pas e vendosim diku për tu ftohur.

Pasi karameli është ftohur komplet, marrim një vazo qelqi dhe e hedhim në të. Me karamelin e përgatitur në këtë mënyrë mund ta përdorim për Trilece, Krepa më Karamel, French Macarons me Karamel etj.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

3 Comments

 1. Alma says

  A behet e lengshme kjo, sepse kam pershtypjen se do te jete e ngrire……

 2. ledi prenci says

  une e kam bere me sheqer dhe uje por me ka ngrire dhe tenxherja nuk lahej aq keq sa ishte ngjitur

 3. Mara says

  Po nuk rrezikon qe te ngurtesohet nese e ruajme? Apo duhet ta perdorim direkt, ne rastin e trileces flas. flm

Shkruani komentin tuaj - Komente