Embëlsira, Receta Bazë
7 komente

Receta Bazë për Krepa

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 12 cope

Krep ose siç i thonë francezet crêpe janë flet të holla brumi, të pjekura mbi një piastër te nxehtë. Ato mund të shërbehen me mbushje të ndryshme të ëmbla (si Nutella, mjalt ose reçel) apo dhe të kripura (djathë, proshute ose perime). Ato shërbeheshin në datën 2 Shkurt dhe kur hapej në piastër, zakonisht shprehej një dëshirë. Duke lëne mbrapa historinë le të shikojmë recetën e tyre. Baza e përgatitjes për të dyja llojet është pothuajse e njëjtë. Ja se çfarë na duhet për të përgatitur disa krep.Përbërësit për Receta Bazë për Krepa

  Rreth 15 Krep

 • 500 ml qumësht

 • 250 gr miell

 • 50 gr gjalpë

 • 3 kokrra vezë

 • pak kripë


Video receta per Krepa

Përgatitja per Krepa

Në një enë qelqi, hedhim miellin dhe pak kripë. I trazojmë dhe shtojmë me ngadalë qumështin duke e trazuar vazhdimisht që mos të krijohen kokrra. Mund të përdorim edhe rrahësin elektrik. Shtojmë edhe vezët e rrahura më parë me një pirun. Vazhdojmë ta rrahim mirë masën.
Shkrijmë gjalpin në banjëmaria ose në mikrovalë dhe e bashkojmë te masa e përgatitur, ( duhet të kemi kujdes që gjalpi të mos jetë i nxehtë). Trazojmë mirë të gjithë përbërësit derisa të arrijmë një masë të lëngshme e homogjene.

brumi-krep-receta-baze-nutella-djathe-kripur-gatime

Ndërkohë nxehim tiganin e krepëve, ( nëse nuk keni mund të përdorni edhe një tigan normal duke e lyer me pak gjalpë rreth e qark, mjafton që të jetë nga ata që nuk ngjisin poshtë).
Hedhim mbi tigan, në qendrën e tij,një garuzhde me masën e përgatitur. E hapim mirë duke përthyer tiganin ose nëse keni mund të përdorni mjetin që hap krepin, i cili është prej druri e ka një formë T.

qysh-me-be-krep-nutella-djathe-kripur-gatime

E lemë të piqet krepi përreth një minutë e më pas e kthejmë nga ana tjetër që të piqet edhe këtej. E hedhim në një pjatë e vazhdojmë kështu derisa të kemi mbaruar gjithë brumin e përgatitur.

Pasi janë pjekur, mbushjen mund ta bëjmë sipas dëshirës. Krep të ëmbël si në rastin me Nutella, çokollatë apo dhe të kripur me proshutë, djathë etj.

Ju bëftë mirë!

receta-baze-franceze-krep-nutella-djathe-kripur-gatime

7 Comments

 1. Amanda says

  Eshte nje recete shume e shijshme.Te lumte .Me pelqejne shume krepat…….♥ ♥

 2. Elmonda says

  Pershendetje Dhe urime:-) Sa here qe skuqim krepat shtojme gjalpin ne tigan apo vetem si fillim per peten e pare?Faleminderit!

 3. rona says

  bravo jeni shum tmir qe na tregoni sa me shum pergaditje…

 4. Laura says

  Receta me e mire per krepa qe kam provuar ndonje here!

  SHummme falemindert artigatimit!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente