Receta Vegjetarjane
Shkruaj një koment

Krepa me perime

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 4 Persona

Këto krepa me perime janë vërtet te veçante, si nga mënyra e përgatitjes por edhe nga përbërësit. Ideal për të provuar diçka ndryshe, gjithashtu ne faqen tonë mund të gjeni recetën për krepa baze dhe krepa me Nutella.

Përbërësit për Krepa me perime


  • 500 gram bizele të njoma

  • 100 gram miell

  • 1 spec djegës

  • pak xhinxher

  • vaj ulliri

  • majdanoz

  • kripë


Përgatitja e krepave

Në fillim i ziejmë bizelet jo më shumë se pesë minuta. Bizelet pasi ti kemi kulluar i hedhim ne një mikser kuzhine. Shtojmë specin dhe xhinxherin. Nëse dëshirojmë specin djegës mund ta zëvendësojmë me një jeshil. I grijmë se bashku sa të bëhen pure.

Më pas i hedhim në një enë tjetër duke i përzier me majdanozin e grirë hollë, miellin, kripë dhe vajin e ullirit. Në qoftë se masa del e trashë i hedhim pak nga lëngu që ziem bizelet dhe e trazojmë.

krepa me perime - crepes recipe

Tiganin për krepa e vendosim në zjarr dhe me anë të një luge të madhe hedhim një shtresë të hollë nga masa. E kthejmë me kujdes nga të dyja anët. Kështu vazhdojmë sa të mbarojë e gjithë masa. Krepa me perime janë gati, mund ti shoqërojmë me produkte djathi të staxhionuar.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente