Receta per Makarona, Receta Vegjetarjane
comments 8

Makarona me krem bizele dhe kungulli

Makaronat me krem bizele e kungulli janë një pjatë e parë shumë e shijshme. Kjo recetë është shumë e mirë edhe për fëmijët që nuk pëlqejnë perimet sepse këto të fundit janë të grira në kremin e përgatitur. është një pjatë e shpejtë dhe e pëlqyer nga gjithë familja.

Makarona me krem bizele dhe kungulli

Përbërësit

 • 350 gr makarona të shkurta
 • 4-5 kunguj të vegjël
 • 200 gr bizele
 • 2-3 qepë të njoma
 • 150 ml pana
 • 30 gr djathë parmixhan
 • 30 gr djathë dele i butë
 • pak kripë
 • 2 gjethe sherebele

Përgatitja

 • Si fillim vendosni një tenxhere me ujë për të zier. Kur ujë të ketë zier, hidhini kripë dhe hidhni makaronat në të. Ndërkohë që makaronat ziejnë, përgatisni salcën.
 • Në një tigan me vaj grini qepët e njoma, kapërdiseni pak e më pas shtoni kungujt e prerë në copa dhe bizelet. Hidhni kripë dhe gjethet e sherebelës. Mbulojeni me kapak dhe i lini të ziejnë me zjarr të ulët.
 • Nëse e shikoni të nevojshme mund ti shtoni dhe pak ujë. Më pas shtoni djathin dhe panën. Trazojeni mirë derisa djathi të jetë shkrirë komplet.
 • Pastaj me anë të një frulatori, grini salcën e përgatitur derisa masa të arrijë në krem.
 • Pasi janë zier makaronat i bashkojmë me kremin e përgatitur. Pjata është gati për tu shërbyer, hidhini sipër djathë të grirë dhe servireni të ngrohtë.

Notes

Ju bëftë mirë

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

8 Comments

 1. ledjona skenderaj says

  shum e thjesh dhe e ushqueshme, me pelqeu

 2. Na behet qejfi qe e keni provuar dhe e keni pelqyer. Eshte nje pjate e shendetshme dhe e shijshme.
  gjithe te mirat!

 3. bora says

  mmmmmmm shume e mire duhet te jete, do ta provoj patjeter. Faleminderit!

   • jana says

    pershendetje a mund te perdoret me djath te zakonshem? Jeni shume te mire

    • Po Jana mund ta gatuash edhe me djathin qe perdor ti zakonisht por djathi i deles i jep nje shije me te vecante. Na shkruaj per pershtypjet.

 4. arta says

  ne vend te djathit parmixhan mund te perdorim djath kaqkavadh te thjesht…po ne vend te djathit te dhise a mund te perdorim dicka tjeter? jeni te mrekulluseshem..me pelqejn recetat tuaja dhe kenaqem duke i pergaitur.respekte arta

  • Arta mund te perdoresh djathe te bardhe te bute, zevendesoje sipas deshires, por djathi i deles i jep nje shije me te forte. Na shkruaj per cdo gje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *


Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments