Garnitura, Receta Vegjetarjane
Shkruaj një koment

Speca me domate

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 15 min - Sasia: 4

Specat e pjekur të shoqëruar me domate të skuqura janë një pjatë verore e shijshme. Në këtë stinë perimet janë të freskëta dhe të mira dhe me to mund të gatuajmë shumë pjata të ndryshme. Specat e gatuara në këtë mënyrë mund edhe ti përziejmë me makarona ose shoqërojmë një pjatë mishi.

Përbërësit për Speca me domate


  • 1 spec i kuq i madh ose 4 të vegjël

  • 1 spec i verdhë

  • 1 spec jeshil

  • 400 gr domate të freskëta

  • 4 thelpinj hudhre

  • 3 qepë të njoma

  • pak kripë

  • pak piper

  • pak majdanoz

  • 3 lugë gjelle vaj ulliri


Përgatitja

Si fillim lajmë mirë specat dhe i thajmë me letër. Vendosim specat në zgarë të piqen.
Shiko këtu recetën për përgatitjen e specave në zgarë.
Më pas pasi i kemi qëruar mirë, i presim në copa.

Në një tigan hedhim vajin e ullirit dhe grijmë hollë qepën e njomë dhe hudhrën.
E kavërdisim pak derisa të zbutet. Më pas shtojmë domatet e prera në copa. Mbulojmë tiganin me kapak dhe e lemë të ziejë për pesë minuta.

Më pas shtojmë specat e prera, pak kripë e pak piper. Mbulojmë me kapak përsëri dhe e lemë të ziejë me zjarr të ngadaltë derisa të shohim që salca është lidhur.
Pasi është gati, në fund shtojmë majdanoz të grirë hollë dhe e trazojmë.
Hedhim specat me domate në pjatë dhe i shërbejmë.
kjo pjatë mund të shijohet edhe e ftohtë.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit.com!

arti-speca-me-domate-receta-gatimi-tradicionale-shije

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente