Antipasta (Meze), Receta Vegjetarjane
Shkruaj një koment

Sallatë kaprese

Sallata kaprese është një sallatë tipike e Italisë, zona e ishullit të Kaprit, nga ku merr dhe emrin. Kjo pjatë mund të shërbehet si antipastë, por edhe si pjatë e dytë. është një pjatë e freskët dhe e lehtë, e cila përgatitet me djathë mocarela, domate e borzilok, dhe sipër i hidhet vaj ulliri, rigon e kripë.

Përbërësit për Sallatë kaprese

    Përbërësit për 4 persona

  • 500 gr mocarela

  • 400 gr domate

  • pak borzilok i freskët

  • pak rigon

  • pak kripë

  • pak vaj ulliri

Përgatitja

Lajmë domatet, i thajmë, i heqim bishtin me thikë dhe i presim për së gjati duke i bërë fetë me një trashësi rreth 1 cm. Presim dhe mocarelën në feta me të njëjtën trashësi. Marrim një pjatë dhe vendosim një fetë mocarela, një fetë domate. Vazhdojmë duke alternuar mocarelën me domaten derisa të mbarojnë përbërësit. Sipër i vendosim gjethet e borzilokut. I hedhim kripë, rigon dhe vaj ulliri. Sallata kaprese është gati për tu servirur.

Ju bëftë mirë

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente