Patëllxhan të mbushur me djathë

Receta e patëllxhanëve të mbushur me djathë na vjen nga një lexuese e rregullt e faqes tonë, Viola, të cilën e falenderojmë për këtë pjatë kaq të shijshme.

Patëllxhan të mbushur me djathë

Përbërësit

 • 2-3 patëllixhan
 • 2-3 patate
 • 2 vezë
 • 50 gr djathë te grirë
 • 2 feta buke
 • pak kripë
 • pak miell
 • pak vaj

Përgatitja

 • I ndajmë patëllxhanat përgjysëm për së gjati dhe i vemë të ziejnë derisa të zbuten (derisa piruni mund ti shpoj kollaj ). Në një enë tjetër vemë te ziejnë dhe dy ose tre patate.
 • Kur heqim patëllxhanat nga uji i vendosim sipër një mbulese që tu pijë ujin dhe me një lugë u heqim pjesën e brendshme dhe u lëmë veç lëkurën.
 • Pasi të jenë zier patatet u derdhim ujin dhe aty shtojmë zemrat e patëllxhanëve,dhe i shtypim mirë si pure,pastaj shtojmë dy vezë, pak djathë te grire dhe tulin e bukës të lagur më parë dhe kripë.
 • I përziejmë mirë të gjitha bashkë me dorë ( njëlloj si veprojmë për të bërë qofte ).
 • Me këtë përbërje mbushim patëllxhanët dhe i sperkasim sipër me pak miell.
 • I skuqim në tigan ku vaji të nxehet mirë përpara në mënyrë që mos të marrin shume vaj.(Duhet të kemi kujdes që ti sperkatm me miell në momentin qe do i vemë për tu skuqur,jo përpara në mënyrë që të mos laget mielli nga mbushja. )
 • I skuqim mirë nga të dy anët dhe në pjatën qe do i hedhim, vendosim letër kuzhine që ti thithin vajin.
 • Mundësisht të serviren të ngrohta.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë – Nëse dëshironi, dërgoni dhe ju recetën tuaj në www.ArtiGatimit.com!

1 Shares
2 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Sallatë greke

Ka shumë versione për të përgatitur sallatë greke. Ajo mund të përgatitet me mish pule, me qiqra apo edhe me kos të bardhë. Ju këshillojmë ta provoni edhe me karkaleca deti.

Kastravecë turshi

Kastravecë turshi është një recetë tjetër që na mundëson të konservojmë kastravec për një kohë të gjatë. Kastravecët duhet të jenë në madhësi mesatare dhe zgjidhni ata më cilësorët. Kastravecë turshi kanë një kosto të ulët dhe mund të shoqërojnë çdo pjatë ose mund të shërbehen gjatë një aperitivi midis miqsh.

Sallatë e zier me gjethe rrepash

Gjethja e panxharsheqerit është shumë e mirë, dhe ngjason me spinaqin. Mund ta gatuajmë të zier në ujë ose në avull, me vaj sipër dhe kështu shoqëron pjatanca të ndryshme mishi ose peshku. Në këtë recetë, ne e sjellim në një variant si sallatë që mund ta hamë si meze për të hapur oreksin ose thjesht mund të shoqërojmë një pjatë mishi.