Antipasta (Meze), Receta Vegjetarjane
Komente nga Fb - Shkruaj një koment

Kunguj të skuqur

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 15 min - Sasia: 4 Persona

Kungujt e skuqur janë me të vërtetë shumë të shijshëm. Me pak përbërës dhe në pak kohë, ne do të gatuajmë një pjatë ideale për të shoqëruar një pjatancë me mish ose një antipastë.

Përbërësit për Kunguj të skuqur


  • 4 kunguj

  • pak kripë

  • 1 lugë gjelle miell

  • pak vaj për skuqjePërgatitja

Lajmë mirë kungujt dhe i thajmë me një letër kuzhine.
kunguj-te-skuqur-receta-gatimi-arti-kuzhines-tryeza

Presim për së gjati kungujt duke i lënë edhe lëkurën. Pasi i kemi prerë të gjithë kungujt u hedhim pak kripë e më pas i vendosim në një kullonjëse. I lemë aty përreth gjysmë ore në mënyrë që të lëshojnë ujin e tepërt.

kunguj-te-skuqur-receta-gatimi-arti-kuzhines-tryeza-shqip

Më pas i thajmë pak kungujt me një pecetë të pastër dhe i përziejmë me pak miell.
Vendosim vajin të nxehet dhe kur është gati hedhim kungujt me kujdes.
Pasi janë pjekur, heqim kungujt dhe i vendosim në një pjatë me letër kuzhine poshtë në mënyrë që të thithi vajin e tepërt.
Shërbejmë kungujt e skuqur të ngrohtë.

Ju bëftë mirë!

kunguj-te-skuqur-receta-gatimi-arti-kuzhines-tryeza-tradicionale

Receta Gatimi

Shkruani komentin tuaj - Komente