Garnitura, Receta Vegjetarjane
Shkruaj një koment

Ajvar – Recete Gatimi Tradicionale

Përgatitja: 40 min - Pjekja: 25 min - Sasia: 6

Avjar është një lloj salce e përgatitur me speca të kuqe, tradicionale në Kosovë dhe Maqedoni.
Kjo recetë është dërguar nga zonja Imer, nga Kërçova, Maqedoni. Recete gatimi ideale për te shoqëruar pjatat e antipastave në aperitiv.

Përbërësit për Ajvar – Recete Gatimi Tradicionale


  • 15 kg speca të kuq

  • 700 ml vaj ulliri

  • 30 gr sheqer


Përgatitja

Speckat pasi ti kemi larë dhe fshirë me një rrobë, i pjekim mbi një skarë ose dhe mbi pllakën e sobës. I lemë të ftohen për pak kohë dhe i pastrojmë nga lëkura dhe nga farat.
speca receta gatimi shqip
Më pas i lemë në një enë të kullojnë për gati një orë. Pasi kanë pushuar, i grijmë dhe i hedhim në një enë të madhe ku më parë kemi hedhur gjysmën e masës së vajit.

kuzhina shqiptare ajvar klosova

Pasi i kemi hedhur në enë, i vendosim në zjarre. Zjarri duhet të jetë gjithmonë i ngadalshëm në mënyrë që nxehtësia të jetë në minimum sepse zjarri i shpejt krijon djegie në fund të enës. Ideale për të përgatitur ajvar është soba me dru.

E përziejmë dalëngadalë ajvar-in dhe mbas 30 minutash shtojmë edhe masën tjetër të vajit së bashku me sheqerin.
Vazhdojmë ta përziejmë ngadalë derisa masa të trashet.

Ajvari është gati. E hedhim nëpër vazo masën e përgatitur, i mbyllim fort vazot dhe i vendosim në një enë me ujë dhe i ziejmë me qëllim që të ruhet masa për një kohë të gjatë.

Për receta gatimi të tjera, abonohuni në njoftimet me e-mail dhe na ndiqni në rrjetet sociale si Facebook dhe Instagram.

Ju bëftë mirë!

un gatuaj ajvar tryeza shqiptare

Shkruani komentin tuaj - Komente