Supë krem perimesh

62 Shares
62
0
0
Supa e perimeve është një pjatë e parë e lehtë dhe e shëndetshme. Nëse fëmijëve tuaj nuk ju pëlqejnë perimet, atëherë mund ta grini supën me grirës elektrik derisa të arrini një krem të shijshëm perimesh. Në këtë mënyrë e gjithë familja do të mund të shijojë një pjatë të shëndetshme. Kjo është një pjatë shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Në këtë recetë mund të shtoni edhe perime të tjera nëse dëshironi.

Supë krem perimesh

Përbërësit

 • 1 karrotë
 • 2 degë selinoje
 • 1 presh
 • 1 qepë e njomë
 • 1 kungull
 • 2 domate
 • 50 gr bizele
 • 1 zhardhok kopër finok
 • 3-4 dega brokoli
 • 3-4 dega lulelakër
 • 1 patate
 • 1 spec
 • pak kripë
 • pak vaj ulliri
 • 1 gjethe dafine
 • 2-3 feta buke të thekur

Përgatitja

 • Pasi i pastrojmë e i lajmë mirë të gjitha perimet, i presim në copa të trasha dhe i vendosim në një tenxhere më ujë.
 • I hedhim pak kripë dhe gjethen e dafinës dhe i lemë të ziejnë për disa minuta, derisa të shohim që perimet janë zbutur.
 • Më pas grijmë gjithë supën me një grirës elektrik derisa të arrijmë një masë si krem.
 • Hedhim supën krem në pjata dhe e shërbejmë të ngrohtë. Sipër shtojmë copa buke të thekur dhe vaj ulliri.

Ju bëftë mirë!

Receta-supa gatime femije-vegjetarjane

62 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Receta për Krem Kungulli dhe xhinxher

Supa krem kungulli është një pjatë vjeshte, shumë e mirë dhe e shëndetshme. Mjaftojnë pak përbërës dhe në pak minuta do të kemi gati një pjatë të parë vërtet të shijshme. Shija e ëmbël e kungullit lidhet shumë mirë me shijen karakteristike të xhinxherit. Kungullin mund ta përgatisim në shumë mënyra. Me të gatuajmë si receta të kripura ashtu edhe receta të ëmbla.

Bukë me miell misri

Bukë me miell misrit e përgatitur në shtëpi ka një shije fantastike. Buka e misrit gjithashtu mund të përdoret në shume receta të tjera ose mund ta prisni në feta dhe ta përdorim për shoqërimin e antipastave.

Si të gatuajmë Supë me patate

Supë me patate në formë kremoze për një pjatë të parë plot shije. Për të përgatitur këtë recete kemi përdorur lëng mishi pule. Provojeni dhe do të ngeleni shumë të kënaqur.

Byrek i mbushur në formë lule

Receta e këtij byreku na ka ardhur nga një lexuese e rregullt e faqes tonë, Edona të cilën e falenderojmë. është me të vërtetë një byrek jo vetëm i shijshëm por edhe i bukur në pamje. Mund ta shërbejmë mbasdite për fëmijët ose për një aperitiv me miqtë. Jam e sigurt që të gjithë do të ngelen të kënaqur nga ky byrek. Në këtë rast ne e kemi mbushur me djathë e gjizë, por gjithsecili mund ta mbush sipas dëshirës e fantazisë.