Bukë me miell misri

140 Shares
140
0
0
Bukë me miell misri e përgatitur në shtëpi ka një shije fantastike. Buka e misrit gjithashtu mund të përdoret në shume receta të tjera ose mund ta prisni në feta dhe ta përdorim për shoqërimin e antipastave.

Bukë me miell misri

Prep Time10 mins
Cook Time40 mins
Total Time50 mins
Course: Bread
Cuisine: Albanian
Keyword: buke
Sasia: 6 persona
Kalori: 240kcal

Video

Përbërësit

  • 1 kg miell misri
  • 700 ml ujë
  • 50 ml vaj ulliri
  • 10 gr kripë

Përgatitja

  • Për të përgatitur bukë me miell misri sigurohemi që të zgjedhim produkte biologjike.
  • Hedhim miellin e misrit në një enë dhe shtojmë kripen së bashku me pak vaj ulliri. Më pas shtojmë ujin e ngrohte në temperaturën 40°C.
  • E përziejmë mirë me luge druri. Lyejmë tavën me vaj ulliri dhe hedhim masën e përgatitur. E hapin në të gjithë sipërfaqen.
  • Bukën e misrit e pjekim në temperaturën 200°C për 40 minuta.
  • Pasi është pjekur e nxjerrim nga furi dhe me bukën e misrit mund të shoqërohet me antipasta ose mund të vazhdoni me përgatitjen e përsheshit me buke misri.

Ju bëftë mirë!

buke-misri-pershesh-miell_misri-video-receta-gatimi-shqip
140 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Oriz me kërpudha

Orizi me kërpudha është një pjatë shumë e mirë dhe e përshtatshme për të gjithë, sidomos për ata persona që kanë probleme të intolerancës ushqimore siç janë personat çeliak të cilët alergjia kryesore u vjen nga mielli i grurit. Kjo pjatë është e shpejtë, e thjeshtë e me një rezultat vërtet të kënaqshëm

Panine me ullinj

Paninet me ullinj janë një alternative e shijshme e bukës normale. Mund ti shërbejmë për të shoqëruar antipasta me sallamra, proshutë e djathëra të ndryshëm.

Salcë kima

Kima (ose e quajtur tjetër ragu) është një salcë me bazë mishi të grirë, të cilën mund ta përdorim për ta përzier me makarona, oriz, perime të ndryshme, etj. Kjo lloj salce kërkon pak kohë në zierje, por përfundimi ia vlen mundimin e bërë.

Pastiço me perime

Kjo recetë e thjeshtë mund të gatuhet me perimet që keni në shtëpi. Këtë pjatë e kam gatuar një ditë kur më ngelën shumë perime të ziera e nuk dija ç’të bëja me to. Është një pjatë e thjeshtë, por e shijshme.

Patate të pjekura

Kjo recetë është shumë e thjeshtë dhe e shëndetshme. Patatet mund ti gatuajmë në shumë mënyra. Ky variant që ne sjellim përmban patate të pjekura në furrë që mund të shoqërojnë pjatanca të ndryshme mishi ose peshku.